Türkiye'nin En Çok Ziyaret Edilen Şehirleri

Bu içerik en son 24.01.2024 22:02 tarihinde güncellenmiştir.

Türkiye, dünyanın en çok turist ağırlayan ülkelerinden birisi ve 2019 yılı verilerine göre 52 milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok turist ağırlayan ülkeler listesinde 6. sırada bulunuyor. Bunun sebebi ülkemizde tarihi yapılar ve doğal güzelliklerin ülkenin 81 şehrine yayılmış durumda olması. Öyle ki Türkiye'nin her bir bölgesinde ve şehrinde kendine özgü farklı bir güzellik bulmak mümkün. Her yıl dünyanın birçok yerinden milyonlarca turisti ağırlayan ülkemizde elbette bazı şehirler diğerlerine göre daha fazla turist çekiyor. Bu şehirlerin daha fazla turist çekmesinin farklı sebepleri bulunuyor.

Gelin şimdi sizler için hazırladığımız Türkiye'nin en çok turist ağırlayan şehirleri listesini inceleyelim.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Türkiye'de Yıldan Yıla Turist Sayısı

Türkiye'nin En Turistik 11 Şehri

İşte sizler için hazırladığımız "Türkiye'nin en turistik şehirleri" listesi.

11. Edirne, Marmara Bölgesi

Edirne

Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı olarak bilinen Edirne, bir dönem Osmanlı İmparatorluğu'na da başkentlik yapmıştır. (88 yıl Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış, İstanbul'un fethinden sonra başkent değiştirilmiştir) 

Çok çeşitli turistik faaliyetlerin bulunduğu Edirne, mimarisi ve modernliği ile Türkiye'nin en turistik şehirleri arasında yer alıyor. Edirne'yi, 2018 verilerine göre 3,5 milyondan fazla turist ziyaret etti.

10. Nevşehir, İç Anadolu Bölgesi

Nevşehir

Nevşehir, özellikle Kapadokya bölgesi ile öne çıkıyor.

Yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turist hareketliliğinin oldukça üst düzeyde olduğu bir şehir olan Nevşehir'de, özellikle peribacaları eşliğinde balon turu yapmak en çok tercih edilen aktivitelerden birisi.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Kapadokya Gezi Rehberi

— Reklam —

9. Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Gaziantep

Başta mutfağı özellikle baklava ve kebabı olmak üzere çeşitli kültürel özellikleri ile de öne çıkan Gaziantep, Türkiye'nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisi.

Mezopotamya havzasına çok yakın olması tarih boyunca şehrin çok önemli medeniyetler tarafından yerleşim yeri olarak tercih edilmesine neden olmuştur ve bu özelliği Zeugma ve Anadolu evleri gibi kültürel kalıntıların şehre turistik özellik katmasında rol oynamıştır.

8. Muğla, Ege Bölgesi

Muğla

Her ne kadar Ege Bölgesi desek de aslında Muğla, Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi'nin kesiştiği noktada yer almaktadır.

Yaz turizminin kalbinin attığı noktalardan birisi olan şehirde özellikle Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Köyceğiz bölgelerinde yoğunlaşan turistik faaliyetler, yerli ve yabancı turistlerin buraları ziyaret etmesine neden olmaktadır. Marmaris ve Bodrum ilçeleri ile yaz turizminde dünyaca ünlü bir şehir olan Muğla; Türkiye'nin en turistik şehirleri arasında bulunuyor.

7. Çanakkale, Marmara Bölgesi

Çanakkale

Çanakkale, Türk tarihinde önemli bir yeri olan bir şehir. Bu yüzden yıl boyunca milyonlarca kişi 100 yılı aşkın bir süre önce insanların yaşadığı çetin savaş coğrafyasını yakından görmek ve şehit olan kahramanlarla aynı duyguları paylaşmak için Çanakkale'yi ziyaret ediyor.

Ayrıca Truva gibi çok ünlü kültürel kalıntıların da etkisiyle turistik bir merkez haline gelmesi kaçınılmaz olan şehir, Türkiye'nin önemli turistik şehirlerinden biridir.

— Reklam —

6. Denizli, Ege Bölgesi

Denizli

Ege Bölgesi'nin önemli şehirlerinden biri olan Denizli, özellikle Pamukkale Travertenleri ile dünyanın birçok ülkesinden turist ağırlamaktadır. Doğal oluşumların insanoğluna sunduğu en değerli zenginliklerden biri olan Pamukkale, sağlığa faydalı sularının yanı sıra görselliği ile de insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Türkiye'den ve dünyadan çok sayıda turistin akın ettiği Denizli, böylece Türkiye'nin en turistik şehirleri listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Pamukkale Gezi Rehberi

5. Bursa, Marmara Bölgesi

Bursa

Osmanlı Devleti başkentleri arasında İstanbul'dan sonra belki de en önemlisi Bursa'dır. Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun doğuşunda da rol oynayan şehir, günümüzde kültürel ve modern özellikleriyle öne çıkıyor.

Trilye, Gölyazı ve Osmanlı dönemine ait eserlerin turistlerin ilgisini çektiği Bursa'da sanayi ve ticaretin de etkisiyle son yıllarda turistik faaliyetler çok ciddi bir gelişme gösteriyor.

4. Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Mardin

Mezopotamya'nın incisi ve medeniyetlerin merkezi sayılan Mardin, son yılların en dikkat çekici şehirlerinden birisi.

Taş evler, yöresel tatlar ve şehrin eşsiz yapısı Mardin'i Türkiye'nin en turistik şehirlerinden biri yapıyor. "Gece gerdanlık gündüz seyranlık" olarak bilinen Mardin, ülkemizin en çok turist ağırlayan şehirlerinden.

3. İzmir, Ege Bölgesi

İzmir

Türkiye'nin en büyük 3. şehri olan İzmir, "Ege'nin İncisi" olarak biliniyor. İzmir'de hem Efes Antik Kenti gibi doğal kalıntıları keşfedebilir, hem de Kordon'da eşsiz anlar yaşayarak şehri ciğerlerinize çekebilirsiniz. Ayrıca yaz turizmi için önemli yerler olan Alaçatı, Çeşme, ve Dikili gibi bölgelerde de denizin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

İzmir, Konak Gezi Rehberi

İzmir, Selçuk (Efes Antik Kenti) Gezi Rehberi

2. İstanbul, Marmara Bölgesi

İstanbul

Türkiye denilince akla ilk gelen şehir olan İstanbul, 15 milyon nüfusuyla Türkiye'nin en büyük şehri.

Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da en turistik şehirleri arasında yer alan şehir, "imparatorlukların başkenti", "doğu ve batı medeniyetlerinin buluşma noktası" olarak biliniyor.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul'da Müzekartın Geçerli Olduğu Yerler

1. Antalya, Akdeniz Bölgesi

Antalya

Deniz, kum ve güneş denilince akla ilk gelen şehir olan Antalya, yaz sezonunda dünyanın her yerinden milyonlarca turistin akın ettiği bir şehir. 2021 yılında 9 milyondan fazla (9.094.051) turist ağırlayan şehir, 2022 yılının henüz kasım ayında tüm zamanların en iyi 2. ziyaretçi sayısına ulaşarak 13 milyondan fazla ziyaretçi ağırlamıştır. (en iyi yıl 15,5 milyon turist ile 2019 yılıydı) Antalya ayrıca birçok tarihi yapıya ve antik kente sahip. Deniz turizminin başkenti olarak bilinen Antalya, Türkiye'nin en turistik şehirleri listemizde ilk sırada yer alıyor.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Antalya, Kaş Gezi Rehberi

Antalya'da Görülmesi Gereken Yerler

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın