Antalya'da Görülmesi Gereken Yerler

Bu içerik en son 24.01.2024 22:02 tarihinde güncellenmiştir.

2.5 milyon nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık 5. şehri olan Antalya, yaz turizmi denince akla gelen yerlerin başında geliyor. Her sene yaklaşık 15 milyon turisti ağırlan şehir, doğal güzellikleri, muhteşem manzaraları, tarihi mirası, antik kentleri, sahilleri ve onlarca mavi bayraklı plajıyla keşfedilmeyi bekleyen pek çok güzellik sunuyor. Yılda yaklaşık 300 güneşli güne sahiptir olan Antalya'da yılın 6 ayında denize girmek mümkündür.

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya'da yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken saymakla bitmeyecek onlarca yer var. Sizin için derlediğimiz Antalya'da gezilecek yerler listemiz şöyle...

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Antalya, Kaş Gezi Rehberi

Kaleiçi

Kaleiçi, Antalya Gezilecek Yerler

Kaleiçi,Osmanlı Dönemi eserleri, geçmişi günümüze bağlayan tarihi evleri ve kalesiyle Antalya şehir merkezinin en popüler turistik yeridir. Bergama Krallığı döneminde kurulan Kaleiçi, Eski Antalya (Old Town) olarak da bilinir. 

Günümüzde bir çok eğlence mekanının, restaurantların, hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bir tarihi turizm merkezi konumunda olan Kaleiçi'ne gittiyseniz Hadrianus Kapısı (Üç Kapılar), Eski Limanı da mutlaka görmelisiniz. Ayrıca Hıdırlık Kulesi, Yivli Minare, Kesik Minare, Antalya Oyuncak Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Enstitüsü ve Kaleiçi'nde görülecek yerlerden sadece birkaçı.

Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı

Kaleiçi'ne giriş kapısı görevi gören Hadrian Kapısı, şehirde bulunan çok sayıda tarihi yapıdan birisi. M.S. 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianus'un şehri ziyaretini onurlandırmak için yaptırılan Hadrian Kapısı, şehirde bulunan en eski yapılardan birisi. "Üç Kapılar" adıyla da bilinen Hadrian Kapısı, 1882'de gün yüzüne çıkarılmış. Kapının üst katı günümüze ulaşamazken alt katı ise 1959'da restorasyondan geçirilmiş ve aslında uygun hâle getirilmiş. Antalya'nın en çok fotoğraflanan yerleri arasında bulunan Hadrian Kapısı'nın üzerindeki estetik oyma süslemeler ve kabartmalar döneminin sanat anlayışını yansıtıyor.

Yivli Minare

Yivli Minare

1230 yılında mevcutta bulunan Bizans kilisesine minare eklenerek camiye dönüştürülmesiyle inşa edilen Yivli Minare, Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış. Şehrin ilk islami eserlerinden birisi olarak gösterilen yapı 38 metre yüksekliğe sahip ve minareye 90 basamaklı merdiven ile çıkılıyor. Şehrin ikonik yapılarından birisi olan Yivli Minare'nin kaidesi kesme taştan, gövde kısmı tuğla ve firuze renkli çinilerden yapılmış.

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi, Antalya Gezilecek Yerler

Antalya, şehir merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz (12 km uzaklıkta) Düden Şelalesi, Antalya'nın en ünlü doğal güzelliklerinden bir tanesi. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Düden Şelalesi, yalnızca Antalya'nın değil Türkiye'nin de en güzel şelalelerinden birisi. Yaklaşık 50 metre yükseklikten dökülen şelale, ziyaretçilerine inanılmaz güzel ve etkileyici bir manzara ve muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

Haftanın her günü 08:00 - 19:300 saatleri arası Düden Şelalesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 5 TL, indirimli bilet ise 3 TL'dir.

Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi, Antalya Gezilecek Yerler

Antalya'da bulunan bir diğer doğa harikası: Kurşunlu Şelalesi.

Kurşunlu Şelalesi, 2 km'lik bir kanyonun içerisinde bulunmaktadır ve bu kanyon 1986 yılında park haline getirilerek ziyarete açılmıştır. 18 metre yükseklikten dökülen şelalenin yarattığı etkileyici görüntü, gezintiniz sırasında karşılaşacağınız manzaralar, tarihi su değirmeni, asırlardır bu bölgede kök salan sedir ağaçları gibi hoş sürprizler sizleri bekliyor.

Kurşunlu Şelalesi'ne, şehir merkezinde bulunan toplu taşıma araçlarını kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. (230 ve 231 numaralı minibüsler ve 79 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz)

Ziyaret Saatleri
Haftanın her günü 08:00 - 18:00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz

Giriş Ücreti
Yetişkin: 10 TL
Öğrenci: 5 TL

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti, Antalya Gezilecek Yerler

Özellikle Aspendos Antik Tiyatrosu'yla ünlü olan Aspendos Antik Kenti, Antalya-Alanya Yolu üzerinde, Serik ilçesine bağlı Belkıs Köyü'nde yer almaktadır. Romalılar tarafından MS 2. yüzyılda inşa edilen Aspendos Antik Tiyatrosu, dünya'nın en iyi korunmuş antik tiyatrolarından birisidir. Günümüzde bir çok etkinliğin (müzik dinletileri, konserler gibi) düzenlendiği bu 20.000 kişilik devasa antik tiyatronun muhteşem atmosferinde etkinliklere katılabilir veya tiyatronun basamaklarında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Aspendos Antik Kenti'ni haftanın 7 günü ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret saatleri ise şöyle;

  • Yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08:30 - 19:00
  • Kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08:30 - 17:30

Müze kartın geçerli olduğu Aspendos Antik Kenti'ne giriş ücreti 50 TL.

Olimpos Antik Kenti

Olimpos Antik Kenti, Antalya Gezilecek Yerler

Antalya'nın saklı cennetlerinden olan Olimpos Antik Kenti, Antik Likya'nın en önemli kenti konumundaydı.

Antalya'nın en çok ziyaret edilen destinasyonlarından bir tanesi olan bölge her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Antalya - Kaş yolu üzerinde, Antalya merkeze 80 km mesafede bulunan Olimpos Antik Kenti, Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olması sebebiyle sit alanı ilan edilen kent, koruma altında bulunuyor. 

Hakkında türlü efsanelerin olduğu Yanartaş'ın bulunduğu tepeye çıkmadan önce plajını es geçmeyin.

Ziyaret Saatleri

  • Yaz Dönemi 08:00 - 20:30
  • Kış Dönemi 08:30 - 17:30

Giriş Ücreti: 40 TL. Müze kart geçerlidir.

Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti, Antalya Gezilecek Yerler

Hititler döneminde inşa edildiği düşünülen Perge Antik Kenti, Antalya merkeze yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Roma döneminde de oldukça önemli bir şehir olan ve Anadolu'daki en önemli Roma şehirlerinden birisi olan Perge Antik Kenti, etkileyici heykelleri ile dikkat çekiyor. Sütunlu caddeleri, 15.000 kişilik antik tiyatrosu, antik hamam ve agoraları ile Antalya'daki en çok ziyaret edilen antik kentlerinden birisi.

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti, Antalya Gezilecek Yerler

Side Antik Kenti, Antalya'daki en önemli antik kentlerden bir diğeri. Geçmişi M.Ö. 8 yüzyıla Hititlere kadar uzanan Side Antik Kenti, tarihi tiyatrosu, apollon tapınağı, agorası, evleri, hamamları ve kent kapısı ile her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor.

Side Antik Kenti'nde Helen, Roma, Bizans dönemlerine ait mimari özellikleri görme şansı bulabileceğiniz Side Müzesi bulunuyor. Antik kent ziyaretinizin ardından Side Müzesi'ni ziyaret ederek bu uygarlıklara ait heykel, sütun ve portleri görebilirsiniz.

  • Yaz Dönemi (15 Nisan - 2 Ekim) Ziyaret Saatleri: 08:30 - 19:30
  • Kış Dönemi (3 Ekim - 14 Nisan) Ziyaret Saatleri: 08:30 - 17:30

Giriş Ücreti: 30 TL

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi, Antalya Gezilecek Yerler

1. Dünya Savaşı'nda İtalyanların şehri işgal ettiği dönemde, tarihi eserlerin işgal güçlerinden korunması fikri üzerinden ortaya çıkan Antalya Müzesi, Fikri Bey (Fikri Erten) önderliğinde 1922 yılında merkezdeki tarihi eserlerin toplanmasıyla kurulmuştur. 1922 yılında Kaleiçi'ndeki Alaeddin Camii'nde kurulan müze, 50 yıl burada faaliyet göstermiş, 1972 yılında bugünkü binasına taşınmıştır. Günümüzde 30.000 metrekarelik bir alana yayılan müze, 14 sergi salonu, çocuk bölümü ve açık hava galerilerinin yanı sıra bahçesiyle de dikkat çekmektedir.

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü açık olan müzeyi saat 08:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 55 TL

Konyaaltı Plajı

Konyaaltı Plajı, Antalya Gezilecek Yerler

Konyaaltı Plajı, Antalya'nın en büyük plajlarından birisi. 7 km uzunluğundaki Konyaaltı Plajı, her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin adeta akınına uğruyor. Plaj boyunca pek çok otel ve eğlence mekanıyla beraber sahil boyunca yürüyüş ve spor yapabileceğiniz muhteşem kumsallar bulunuyor. Plaja giriş ücretsiz olmakla beraber şezlong ve şemsiye kiralamak için ücret ödemeniz gerekebilir. Temiz denizi ve altın rengi kumsallarıyla Konyaaltı Plajı mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi.

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı, Antalya Gezilecek Yerler

Akdeniz'in en güzel plajlarından birisi olan Kaputaş Plajı, el değmemiş doğası ve açık yeşilden maviye doğru değişen rengiyle sizi adeta büyüleyecek bir plaj.

Kaş ve Kalkan ilçeleri arasındaki sahil yolu üzerinde yer alan Kaputaş Plajı'na yaklaşık 200 basamaklı merdivenlerden inerek erişiliyor. Gün içerisinde atıştırabileceğiniz bir kafetaryası bulunan Kaputaş plajı için Antalya'daki diğer plajlara nazaran daha az dalgalı diyebiliriz.

Girişin ücretsiz olduğu plaj ve haftanın 7 günü açıktır.

Antalya Nerededir?

Türkiye'nin “turizm başkenti” olarak adlandırılan Antalya, Akdeniz Bölgesi'nin batısında yer almaktadır.

Yüz ölçümü bakımından Türkiye'nin 5. büyük ili olan Antalya'nın güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin şehirleri bulunmaktadır.

Antalya'ya Nasıl Gidilir?

Önemli bir tatil destinasyonu olmasından dolayı Antalya'ya ulaşım için bir çok alternatif bulunmaktadır.

Hava Yoluyla Ulaşım

Antalya'ya ulaşımda en popüler seçenek havayoludur. Türkiye'de, İstanbul'dan sonra en fazla yabancı turistin giriş yaptığı havalimanı Antalya Havalimanı'dır. Antalya şehir merkezine 11 km mesafede bulunan Antalya Havalimanı'na Türkiye'nin bir çok şehrinden (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mardin, Van, Kayseri, Gaziantep, Samsun, Trabzon, Diyarbakır gibi) aktarmasız direkt seferler bulunmaktadır.

Antalya Havalimanı'ndan şehir merkezine geçmek için Havaş otobüslerini tercih edebilirsiniz. Ocak 2022 itibariyle 17 TL ücret ödemeniz gereken ve ortalama 35 dk süren Havaş otobüsleriyle Havalimanı ile Antalya şehir merkezi arası yolculuk edebilirsiniz.

Kara Yoluyla Ulaşım

Türkiye'nin birçok şehrinden Antalya Otogar'a aktarmasız / direkt ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

İstanbul'dan Antalya'ya Ulaşım: Gebze, Bursa, Bozüyük, Afyonkarahisar, Burdur güzergahını takip ederek Antalya'ya ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 700 km uzunluğundaki bu rota özel araçla 8,5 saat sürmektedir. Şehirler arası otobüs firmalarıyla seyahat ise 12 saat sürmektedir.

Ankara'dan Antalya'ya Ulaşım:  Polatlı, Yunak, Akşehir, Gelendost, Kurşunlu güzergahını takip ederek Antalya'ya ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 480 km uzunluğundaki bu rota özel araçla 6 saat 15 dakika sürmektedir. Şehirler arası otobüs firmalarıyla seyahat ise 8 saat sürmektedir.

İzmir'den Antalya'ya Ulaşım: İzmir-Aydın Otoyolu'nu kullanarak Denizli, Acıpayam, Korkuteli güzergahını takip ederek Antalya'ya ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 460 km uzunluğundaki bu rota özel araçla 5 saat 40 dakika sürmektedir. Şehirler arası otobüs firmalarıyla seyahat ise 7 saat sürmektedir.

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın