Şanlıurfa Gezi Rehberi

Bu içerik en son 27.02.2024 23:48 tarihinde güncellenmiştir.

Türkiye'nin en büyük 7. şehri ve en kalabalık 8. şehri olan Şanlıurfa, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Bu sebeple Şanlıurfa'nın gezilecek yerler bakımından çok zengin bir içeriğe sahip olduğunu söylemek mümkün. “Peygamberler Şehri” olarak da bilinen Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has gizemli atmosferini yakından hissedebileceğiniz şehirlerin başında geliyor.

Eski çağlarda “Edessa” adıyla bilinen Şanlıurfa'yı gelin daha yakından tanıyalım.

Bölge: Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Yüzölçümü: 19,242 km² (en büyük 7. şehir)
Nüfusu: 2.115.256 (en kalabalık 8. şehir)
Telefon Kodu: 0414
Plaka Kodu: 63

Şanlıurfa Nerededir

Şanlıurfa, Güneydoğu anadolu bölgesinde yer alıyor. Stratejik açıdan önemli bir konumda olan şehir, Suriye'yle de sınır komşusudur. Şanlıurfa'nın;

  • Kuzeyinde Adıyaman
  • Kuzeydoğusunda Diyarbakır
  • Doğusunda Mardin
  • Batısında Gaziantep
  • Güneyinde Suriye

bulunuyor.

Şanlıurfa'ya Ne Zaman Gidilir

Güneydoğu Anadolu şehri olan Şanlıurfa, yaz aylarında çok sıcak oluyor ve sıcaklık 40 derecenin üzerine çıkabiliyor. Bu yüzden eğer Şanlıurfa'yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız seyahatinizi ilkbahar ve sonbahar aylarına göre ayarlamanız doğru bir tercih olacaktır.

— Reklam —

Şanlıurfa'da Kaç Gün Kalınır

Bu sorunun cevabı seyahatinizi ne amaçla yaptığınıza göre değişecektir. Şanlıurfa gezinizi 2 günde tamamlamanız mümkün fakat eğer vaktiniz varsa Şanlıurfa'ya yakın konumda bulunan Göbeklitepe, Harran, Nemrut Dağı ve Halfeti gibi yerleri de ziyaret etmenizi bu yüzden en az 4 gün ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Adıyaman Gezi Rehberi

Şanlıurfa'da Şehiriçi Ulaşım

Şanlıurfa'da şehiriçi ulaşım sisteminin oldukça gelişmiş olduğunu ve ulaşımın oldukça rahat olduğunu söyleyebiliriz. Şehiriçi ulaşım çoğunlukla otobüs ve minibüslerle sağlanıyor. Otobüsler, 05:45 - 23:30 saatleri arasında hizmet veriyor ve şehirdeki birçok noktaya ulaşım sağlıyor. Şehirde "Urfa Kart" isimli bir kart kullanılıyor ve bu kartı satın alıp toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorsunuz. Eğer yürümeyi sevenlerdenseniz şehirde bulunan gezilecek yerler merkez ve merkeze yakın konumda olduğu için yürüyerek bu alanlara ulaşabilirsiniz. “Kaç Gün Kalınır” sorusuna verdiğimiz cevaptaki gibi eğer Şanlıurfa'nın çevresinde bulunan yerleri de gezecekseniz toplu ulaşım yerine araç kiralamanız sizin için doğru bir tercih olabilir.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

1. Balıklıgöl

Balıklıgöl

Şanlıurfa'da gezilmesi gereken yerler listesinin başında herkesin tahmin edebileceği gibi Balıklıgöl geliyor. Uzunluğu 150 metre, genişliği 30 metre, derinliği ise 5 metre olan Balıklıgöl, şöhretini güzelliği kadar döneminin gaddar hükümdarı Nemrut ve Hz. İbrahim arasında geçen hikayesinden de alıyor. Hz. İbrahim, Nemrut'un savunduğu putperestliğe karşı savaş açmış ve Nemrut'un sarayı içindeki putları kırmış. Bunun üzerine Nemrut, Hz. İbrahim'in yakılmasını emretmiş. Şuanda gölün bulunduğu alan odunlar ile doldurulmuş ve büyük bir ateş yakılmış ve Hz. İbrahim, Şanlıurfa Kalesi'nden ateşe atılmış. Rivayete göre ateş suya, odunlar ise balıklara dönüşmüş. O zamandan beri göl kutsanmış ve balıklara dokunulmamıştır. Günümüzde de gölün içerisinde çok sayıda sazan balığı bulunmaktadır.

2. Aynzeliha Gölü

Aynzeliha Gölü

Aynzeliha Gölü, Balıkgöl bölgesinde yer alan 150 m2 bir alanı kaplayan küçük bir göl.

"Zeliha'nın gözü" anlamına gelen Aynzeliha Gölü, Balıklıgöl'ün hemen güneyinde, Urfa kalesinin önünde yer alıyor. Aynzeliha gölü'nün Balıklıgöl'ün hikayesiyle bağlantılı bir hikayesi de bulunuyor. Hikayeye göre Nemrut'un kızı olan Zeliha, Hz. İbrahim'e aşıktır ve ona inanlar arasında yer alır. Hz. İbrahim'in Nemrut'un emriyle ateşe atılacağını öğrenen Zeliha, Hz. İbrahim'in arkasından ağlar ve Hz. İbrahim'in dinine iman ettiğini Nemrut'a söyler. Bunun üzerine Zeliha'da babasının emriyle ateşe atılır ve yanarak can verir. Zeliha'nın düştüğü yerde gözyaşlarından oluşan başka bir göl meydana gelir ve Aynzeliha gölünün böyle ortaya çıktığına inanılır.

3. Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa Kalesi

Şehirdeki gezilmesi gereken yerlerin başında gelen bir diğer yer belki de şehrin en görkemli yapısı olan Şanlıurfa Kalesi. M.Ö 2000 yılında Romalılar tarafından inşa edildiği bilinen kale, şehrin merkezinde Balıklıgöl bölgesinde Dambak Tepesi'nde yer alıyor. 

Balıklıgöl'ün hikayesinde bahsettiğimiz Hz. İbrahim'in ateşe atılması olayında Şanlıurfa Kalesi'nde bulunan yükseklikleri 17 metre olan iki taş sütunun mancınık olarak kullanıldığı söyleniyor.

Kaleye giriş ücretli ve 2022 yılı itibariyle  giriş ücreti 15 TL. Müzekart ile ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek kale, yaz döneminde 19:00, kış döneminde ise 17:00'ye kadar ziyaretlere açıktır.

4. Hz. İbrahim'in Doğduğu Mağara & Dergah Camii

Hz. İbrahim'in Doğduğu Mağara

Şanlıurfa'da en çok ziyaret edilen yerlerden bir diğeri de Hz. İbrahim'in doğduğuna inanılan mağara.

Balıklıgöl gibi bu mağaranın da Nemrut ile ilişkisi bulunuyor. Nemrut, bir gece bir rüya görür ve müneccimlere gördüğü rüyanın ne anlama geldiğini sorar. Müneccimler rüyayı tercüme ederler ve Nemrut'a o yıl içerisinde doğacak bir çocuğun kendisinin hükümdarlığına son vereceğini söylerler. Nemrut da bunun üzerine o yıl doğacak tüm erkek çocukların öldürülmesini emrini verir. Hz. İbrahim'in annesi bu haberi duyduktan sonra bir mağaraya sığınır ve Hz. İbrahim'i o mağarada doğurur. Tam 7 yıl boyunca Hz. İbrahim'i bu mağarada gizleyerek büyütür. Ek bir bilgi olarak bu mağaradan çıkan suyun, zemzem suyundan sonra en şifalı su olarak kabul edildiğini de belirtelim.

Dergah Camii de Hz. İbrahim'in doğduğu mağaranın hemen yanıbaşında bulunuyor. Bir diğer adı "Mevlid-i Halil Camii" olan Dergah camii bu sebepten dolayı "Mevlid" yani "Kutlu Doğum" adını almıştır.

Şanlıurfa inanç turizmi için önemli yerler olan bu iki nokta gün boyu ziyarete açıktır ve herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

5. Harran Evleri

Harran Evleri

Harran diyince akla gelen ilk şey tabiki geleneksel Harran kümbet evleri. Kendine has mimari yapısı ve kullanılan malzemeleri (harcında pişmiş toprak, saman, gül yağı, saman, ve yumurta akı kullanılmıştır) sayesinde Harran evleri, yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak oluyor. Harran evleri, aşağıdan yukarıya doğru gittikçe daralan bir yapıya sahiptir ve evlerin yüksekliği içeriden 5 metreye varmaktadır ve 30-40 tuğla dizisiyle örülerek inşa edilmiştir. 1979 yılında "Harran Kümbet Evler" arkeolojik ve kentsel sit alanı olarak tescil edilmiştir.

6. Göbeklitepe

Göbeklitepe

Şanlıurfa'ya gelmişken Göbeklitepe'yi es geçmek olmaz. Son yıllarda gitgide daha çok bilinen Göbeklitepe'nin tarihi 12.000 yıl önceye M.Ö. 10.000 yılına kadar dayanıyor. Tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe;

  • İngiltere'de bulunan Stonehenge'den 7.000 yıl önce,
  • Mısır piramitlerinden 7.500 yıl önce

inşa edildiği anlamına geliyor.

Bu özelliğiyle dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe, Şanlıurfa merkeze 20 km mesafede Örencik Köyü yakınlarında yer alıyor. Keşfedildiği günden itibaren yerli ve yabancı bir çok turist tarafından yoğun ilgi gören Göbeklitepe, 2011 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne alındı. Göbeklitepe'de kazı çalışmaları halen devam ediyor ve 6 adet tapınak ortaya çıkarılmış durumda. Toplamda ise 20 adet tapınak olduğu düşünülüyor.

Göbeklitepe'ye ulaşım ise oldukça kolay. Şanlıurfa şehir merkezinde bulunan Abide durağından 100 numaraya sahip olan otobüsler ile Göbeklitepe'ye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Haftanın her günü 09:00 - 18:30 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Göbeklitepe'ye girişler ise ücretli ve 2022 yılı itibariyle 70 TL. Eğer müzekartınız varsa ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

7. Halfeti

Halfeti

Halfeti, yalnızca Şanlıurfa'da değil Türkiye'de de görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

"Batık Şehir" olarak anılan Halfeti, şuanda Eski ve Yeni Halfeti olarak ikiye ayrılmış durumdadır. 2000 yılında Birecik Barajı'nın yapımıyla büyük bir kısmı sular altında kalan bölgeye Eski Halfeti, yerleşim yerlerinin taşındığı bölgeye ise Yeni Halfeti deniliyor.

Halfeti'de yapılması gereken şeylerin başında tekne turu yapmak geliyor. Tekne turlarıyla sular altında kalan eski yerleşim yerlerini keşfedebilirsiniz. Savaşan köyü, Rumkale ve Ulu Camii gibi yerleri görebileceğiniz tekne turları yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Şanlıurfa, Halfeti Gezi Rehberi

8. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Türkiye'nin en gözde müzelerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Müze, tarihi bakımdan büyük öneme sahip birçok esere ev sahipliği yapmaktadır. Paleolitik Çağ'dan günümüze kadar uzanan geniş bir zaman dilimini kapsayan bu müze, ziyaretçilerine insanlık tarihi boyunca unutulmaz bir yolculuk sunmaktadır. Şanlıurfa'nın zengin arkeolojik geçmişini keşfetmek isteyenler için kaçırılmayacak bir durak olan bu müze, gezginlere eşsiz bir deneyim vadeder. Müzeyi ziyaret etmek isteyenler için giriş ücreti 210 TL olarak belirlenmiştir. Bu müze, tarih meraklıları için harika bir keşif noktasıdır ve mutlaka listenizde yer almalıdır.

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın