İzmir'de Müzekartın Geçerli Olduğu Yerler

Bu içerik en son 24.01.2024 22:02 tarihinde güncellenmiştir.

Müzekart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının cüzi bir ücret karşılığında ülke çapında 350'den fazla müze ve örenyerini ücretsiz ziyaret edilebilmesini sağlayan oldukça avantajlı bir kart. Seyahatseverlerin çoğu zaten müzekartın ne olduğunu biliyordur ve hatta müzekart sahibidir. Eğer müzekart hakkında bilgi sahibi değilseniz sizi şöyle alalım.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Müzekart Hakkında Merak Edilenler

Tarih boyunca Anadolu'nun her daim en önemli şehirlerinden birisi olan İzmir'de de müzekartınızla gezebileceğiniz birçok önemli müze bulunuyor. Müzekart ile İzmir'de gezilebilecek müzeleri sizin için listeledik.

İzmir'de Müzekart ile Gezilebilecek Yerler

İzmir'de müzekart ile gezebileceğiniz yerlerin tam listesi ise şöyle;

 • Efes Müzesi
 • Bergama Müzesi
 • İzmir Atatürk Evi Müzesi
 • Çeşme Müzesi
 • İzmir Etnografya Müzesi
 • Tire Müzesi
 • Tarih ve Sanat Müzesi
 • İzmir Arkeoloji Müzesi

— Reklam —

Efes Müzesi

Efes Müzesi

Türkiye'nin en önemli müzeleri arasında bulunan Efes Müzesi, İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunuyor. Sahip olduğu eserler, gerçekleştirilen kültürel faaliyetler ve ziyaretçi kapasitesiyle diğer müzelerden ayrılan Efes Müzesi'nde ağırlıklı olarak Efes Antik Kenti'nden çıkarılan eserler listeleniyor. Son olarak 2014 yılında kapsamlı bir restorasyon geçiren Efes Müzesi'nin en önemli eseri olarak Artemis Tapınağı'nda bulunan "Artemis Heykeli" gösteriliyor. Yaklaşık 64.000 eserle oldukça büyük bir koleksiyona sahip olan müzedeki Eros başı, Yunuslu Eros heykelciği, Sokrates başı, Efes Müzesi'nin dünyaca tanınmış ünlü eserleri arasındadır.

Adres: Atatürk Mah, Uğur Mumcu Sevgi Yolu No: 26, 35920 Selçuk / İzmir

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 08:00 - 20:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. (Gişe 19:30'da kapanmaktadır)

Bergama Müzesi

Bergama Müzesi

İzmir'in Bergama ilçesinde bulunan Bergama Müzesi, 1936 yılından beri hizmet veriyor. Müze, ziyaretçilerine Tunç Çağı'ndan Osmanlı İmparatorluğu'na kadar tarihin farklı dönemlerine ait arkeolojik eserleri görme şansı veriyor. Bergama ve yöresinin geleneksel koleksiyonlarının yanı sıra arkeolojik eserlerini de bünyesinde barındıran Bergama Müzesi, ziyaretçilerine kültürel bir aydınlanma yaşatıyor.

Adres: Zafer Mah, Cumhuriyet Cd. No: 10, 35725 Bergama / İzmir

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 08:30 - 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. (Gişe 17:00'de kapanmaktadır)

İzmir Atatürk Evi Müzesi

İzmir Atatürk Evi Müzesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ait nadide ve özel parçalardan oluşan koleksiyona sahip olan İzmir Atatürk Evi Müzesi, 1941 yılından beri hizmet veriyor. Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun karargâhı olarak hizmet veren müze binası, o zor yılların ruhunu mükemmel bir şekilde ifade ediyor.

Adres: Alsancak Mah, Gündüğdu Caddesi No: 242, 35220 Konak / İzmir

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 08:30 - 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. (Gişe 17:00'de kapanmaktadır)

Çeşme Müzesi

Çeşme Müzesi

İzmir'in Çeşme ilçesinde bulunan Çeşme Müzesi, sanat ve tarihle ilgileniyorsanız ziyaret etmek için harika bir yer. Cenevizliler tarafından 15. yüzyılda yaptırılan Çeşme Kalesi'nde 1965 yılında silah müzesi olarak açılmıştır. 1984 yılında yapılan düzenlemeyle Çeşme Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Çeşme ve çevresindeki arkeolojik çalışmalardan kalan kalıntıları içeren müzedeki 1770 Osmanlı-Rus deniz savaşını konu alan bölümünün ilginizi çekeceği kesin.

Adres: Musalla Mah, İnkılap Cad, 1001 Sok. No: 1, 35930 Çeşme / İzmir

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 08:30 - 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. (Gişe 17:00'de kapanmaktadır)

İzmir Etnografya Müzesi

İzmir Etnografya Müzesi

Müze binasının duvarlarında hâlâ insanlık tarihinin izleri var. Bina, 1831'de hastane olarak faaliyete geçmiş. 1845'ten sonra ise, yoksul Hıristiyan ailelere bakımevi olarak hizmet vermiş. 4 katlı müzede el sanatları, yöresel giysiler, sedef işlemeler, 19. yüzyıl gelin odası ve mutfak gereçleri ve el yazmaları sergilenerek geleneksel kültürle ilgili çok çeşitli öğeleri keşfetmenize olanak tanıyor.

Adres: Yeşiltepe, Izmir Arkeoloji Müzesi, Halil Rıfat Paşa Cd. No: 4, 35250 Konak / İzmir

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 08:30 - 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Tire Müzesi

Tire Müzesi

Tire Müzesi, arkeolojik eserler, etnografik malzemeler, sikkeler, arşiv belgeleri, el yazmaları ve sanat eserleri sergileyerek tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Müzenin arkeoloji salonunda 5000 yıllık heykeller, mezar stelleri ve pişmiş toprak lahitler bulacaksınız. Benzersiz ve büyüleyici bir atmosfere sahip olan Tire Müzesi, sahip olduğu eserlerle bölgenin tarihine büyüleyici bir bakış sunuyor.

Adres: Ketenci, Şamizade Cad. No: 10, 35900 Tire / İzmir

Ziyaret Saatleri: Kasım 2022 itibariyle geçici olarak ziyarete kapalıdır.

Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, kentin kültür merkezi olarak hizmet veren İzmir'in önde gelen müzelerinden biridir. Şehrin en önemli parklarından olan Kültürpark'ta 2004 yılından beri hizmet vermektedir. Müzede, kent ve çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserler;

 • Taş Eserler
 • Seramik Eserler
 • Kıymetli Eserler

olmak üzere üç bölümde ziyaretçilere sunuluyor.

Taş Eserler Bölümü: Bu bölüm müzenin en büyük bölümüdür. Zemin kat ve asma kat olmak üzere iki katlı olan Taş Eserler Bölümü'nde Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden heykeltraşlık eserleri kronolojik olarak sergileniyor. Müzede mozaik, yazıt, heykel, kabartma türünde toplam 225 adet taş eser bulunuyor.

Seramik Eserler Bölümü: Oldukça güzel bir bina olan eski Arkeoloji Müzesi binası şuanda Tarih Sanat Müzesi'nin Seramik Eserler bölümü olarak hizmet veriyor. Bu alanda Prehistorik dönemden Bizans dönemine kadar medeniyetlerin izlerini taşıyan eserler bulundukları yerleşim yerlerine göre gruplanarak sergileniyor.

Kıymetli Eserler Bölümü: Kıymetli Eserler Bölümü'nde Erken Tunç Çağı'ndan Osmanlı döneminin sonuna kadar çok çeşitli değerli taşlar, altın, gümüş, bronz sikkeler, pişmiş toprak, cam ve madeni eserler bulunmaktadır.

Adres: Mimar Sinan, Kültür Park Fuar Alanı İçi, 35220 Konak / İzmir

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 08:30 - 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. (Gişe 17:00'de kapanmaktadır)

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir'in 8500 yıl önceye dayanan tarihini öğrenmenin harika bir yoludur. Tarih boyunca İzmir'de yaşamış kültürlerin çeşitliliğini yansıtan müzede sergilenen eserleri hem bilgilendirici hem de görsel olarak çarpıcı olarak tanımlayabiliriz. İzmir Etnoğrafya Müzesi'ne çok yakın bir konumda (hemen yanında) bulunan İzmir Arkeoloji Müzesi'ni kış döneminde 08:30 - 17:00, yaz döneminde ise 08:30 - 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Konak Mahallesi, Bahri Baba Parkı, Halil Rıfat Paşa Cd. No: 4, 35260 Konak / İzmir

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 08:30 - 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. (Gişe 17:00'de kapanmaktadır)

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

İstanbul'da Müzekartın Geçerli Olduğu Yerler

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın