Müzekart Hakkında Merak Edilenler

Bu içerik en son 24.01.2024 22:02 tarihinde güncellenmiştir.

Müze Kart gerçekten harika bir kart! Türkiye ve KKTC'deki tarihi ve kültürel güzellikleri keşfetmek isteyenler için çok değerli bir araç. Bir kez ücret ödedikten sonra, 1 yıl boyunca yapacağınız tüm müze ve örenyeri ziyaretlerinde ücretsiz olarak bu güzellikleri gezebilirsiniz. Bu da kültür ve sanat gezilerinizi daha erişilebilir hale getirir.

Müzekart Nedir

Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Saraylar'a bağlı yüzlerce müze ve ören yerini 1 yıl boyunca ücretsiz ve sınırsız bir şekilde ziyaret edilebilmesini sağlayan karttır. Müze Kart, Türkiye ve KKTC'deki çeşitli tarihi ve kültürel noktalara ücretsiz ulaşım sağlayarak ekonomik ve kültürel bir gezi rehberi oluşturmanıza yardımcı olur. 300'den fazla yer ve mekânda geçerli olan Müze Kart, kültürel ve sanatsal turlarınızı daha bütçe dostu hale getirir. Bu kartla seyahatlerinizi keyifli hale getirebilir ve Türkiye ile KKTC'deki müzeler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Müzekart Nasıl Çıkarılır

Seyahatlerini daha uygun ve kültürel hale getirmek isteyenlerin en çok merak ettiği şeylerden birisi de "Müze Kart nereden alınır?" sorusudur. Müze Kart başvurusu için sunulan üç farklı yöntem bulunuyor;

 • Her şehirdeki Müze Kart satış noktalarından birebir başvuru yapabilirsiniz. Başvuru esnasında fotoğraflı T.C. kimlik kartı, pasaport veya ehliyetinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Size verilen formu doldurarak ödemenizi yapabilir ve kartınızı hemen alabilirsiniz. Müzekart satış noktaları için tıklayın.
 • İşleminizi online olarak yapmak isterseniz muze.gov.tr adresi üzerinden sağlanan formu doldurarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Müze Kart'ınız birkaç gün içinde adresinize teslim edilecektir.
 • "Türkiye'nin Müzeleri" uygulaması üzerinden de kart başvurusu yapabilirsiniz. Uygulamayı kullanmadan önce üyelik formunu doldurmanız gerekmektedir. Üyelik tamamlandıktan sonra kart başvurusu yapabilir ve size iletilen QR koduyla hemen gezi noktalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu farklı yöntemlerle, Müze Kart'ınızı dakikalar içinde alarak kültürel gezilerinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Müzekart Nasıl Kullanılır

Müzekart başvurusu sırasında kişiden kimlik ve fotoğraf bilgileri istenir ve sisteme kaydedilir. Bu nedenle kart başkası tarafından kullanılamaz ve kişiye özeldir.

Kart ya da QR kod kullanarak çeşitli müze ve tarihi yapıların ziyaretine olanak tanıyan Müzekartın kullanımı da çok kolaydır. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen bu kartı kullanarak müzekart geçerli olan tüm tarihi yapılara kolayca giriş yapabilirsiniz. Sadece kartınızı göstermeniz yeterlidir.

Müzekart Ücreti Ne Kadardır (2024)

Standart Müzekart

2024 yılı için Standart Müzekart'ın ücreti 60 TL'dir.

300'den fazla alana girişinizi sağlayan bu kart sayesinde kusursuz bir deneyim yaşama imkanına sahip olabileceksiniz.

İndirimli Müzekart

2024 yılı için İndirimli Müzekart'ın ücreti 30 TL'dir.

İndirimli Müzekart'ına öğretmenler  ve 18 yaşın üzerindeki öğrenciler sahip olabilirler.

Müzekart'ın Avantajları

Eğer tarihi ve tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız Müzekart sahibi olmak oldukça avantajlı bir durum. Başlangıçta belirttiğimiz gibi Müzekart'ı bir kere edindikten sonra 1 yıl boyunca istediğiniz müzeye istediğiniz kadar giriş sağlayabiliyorsunuz. Müze ve ören yerlerini devamlı gezen biriyseniz bu bile tek başına yeterli olabiliyor.

Bunun dışında Müzekart'ın bir diğer avantajı ise sizi gişedeki bilet sırasına girmekten kurtarması. Birçok müzenin önünde belki de yüzlerce metreyi bulan sıra olabiliyor ve eğer Müzekart sahibi değilseniz saatlerce sırada beklemek gerekebiliyor. Özellikle turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği bir yere gidecekseniz Müzekart sizi sırada beklemekten kurtarıyor ve içeriye direkt giriş yapabiliyorsunuz.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

İstanbul'da Müzekartın Geçerli Olduğu Yerler

Müzekart Kimlere Ücretsiz

Aşağıdaki şartları sağlayan kişiler müze ve örenyerlerine kimlik / sözleşme göstermek şartıyla ücretsiz girebildikleri gibi Müzekart'a ücretsiz sahip olup sonraki ziyaretlerinde sıra beklemeden giriş yapabilirler.

 • 18 yaşın üzerindeki öğrenciler
 • Engelli vatandaşlar
 • Yükseköğretim Kurumuna bağlı üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri
 • Ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler
 • Yükseköğrenim kurumlarında önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrenciler
 • KKTC vatandaşı öğrenciler
 • Öğrenci kimliği ibrazı şartı ile 30 lira olan Müzekart; 18 yaş altı öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler
 • 65 yaş üstü vatandaşlar

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın