Eskişehir'in En Popüler Yemekleri

Bu içerik en son 11.02.2024 16:57 tarihinde güncellenmiştir.

Eskişehir, Balkanlar ve Kırım'dan yoğun göç almış bu şehir ve göç eden insanlar kentin kültürüne büyük katkı sağlamış. Özellikle kente göç eden Tatarlar sayesinde kent zengin bir mutfağa sahip olan Eskişehir'de mutlaka denemeniz gereken birçok lezzet bulunuyor.

Eskişehir'in Meşhur Lezzetleri

Eskişehir'de bulabileceğiniz en ünlü yöresel lezzetleri sizin listeledik.

Çibörek

Çibörek

Eskişehir'in meşhur lezzetlerinin başında Çibörek geliyor. Bir Kırım Tatar yemeği olan Çibörek, adeta bağımlılık yaratan bir hamur işi yemeği. Az yağlı kıyma ve ince kıyılmış soğanla yapılan Çibörek, isteğe bağlı olarak peynirli de yapılabiliyor. Bol yağ içinde kızartılan börek genel kanının aksine fazla yağ çekmiyor ve bu sebeple çıtırlığını koruyor.

Adalar Porsuk Çayı'ndan 10 dk yürüme mesafesinde bulunan "Has Kırım Çibörekcisi" bu konuda en iyi yerlerden.

Konum için tıklayın

— Reklam —

Balaban Köfte

Balaban Köfte

Eskişehir'e özgü bir diğer lezzet Balaban Köfte.

Kırım'dan Eskişehir'e göç eden Tatarların beraberinde getirdikleri tariflerden olan Balaban Köfte'yi denemek için geç saatleri beklemeyin çünkü restaurantlar günlük belirli bir porsiyon olarak sunduğundan ve talep çok olduğundan erkenden tükenebiliyor.

Bursa'da benzeri “Pideli Köfte” olarak tüketilen bu lezzet hazırlanırken pideler kare şekilde kesiliyor, kemik suyuna batırılıyor ve tabağa yerleştiriliyor. Ardından sırasıyla sos, yoğurt ve tereyağı, ızgarada pişirilen köfteler ilave edilip servise hazır hale getiriliyor. 

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Bursa'nın Meşhur Yemekleri ve Yeme - İçme Mekanları

Adalar Porsuk Çayı'ndan 10 dk yürüme mesafesinde bulunan "Fahrettin Usta Balaban Kebap Salonu" bu konuda en iyi yerlerden.

Konum için tıklayın

Cevizli Haşhaşlı Ekmek

Cevizli Haşhaşlı Ekmek

"Cevizli Haşhaşlı Ekmek" adı Eskişehir ile özdeşleşmiş bir diğer lezzet.

Özellikle Odunpazarı bölgesindeki fırınlarda her gün taze olarak satışa sunulan Cevizli Haşhaşlı Ekmek'in yapımında yaş maya içeren hamur, yoğurt, süt, zeytinyağı kullanılıyor. Küçük parçalar haline getirilip oklava ile açılan hamur, ince bir hale getirildikten sonra üzerine haşhaş ve ceviz serpiliyor. Son aşamada hamura şekil veriliyor ve fırında pişiriliyor.

Tarihi Odunpazarı Evlerine 1 dk mesafedeki "Tarihi Odunpazarı Taş Fırını" bu lezzeti her gün sıcak ve taze bulup deneyebileceğiniz mekanların başında geliyor.

Konum için tıklayın

Boza

Boza

Eskişehir'deki lezzet yolculuğunda sıradaki durağımız boza. Eskişehir'de boza mevsim farketmeksizin yaz - kış içiliyor. Malzeme olarak darı irmiği, su ve şeker kullanılan bozanın Eskişehir'deki adresi ise "Karakedi Bozacısı". 1925 yılından günümüze kadar uzanan köklü bir tarihi bulunan "Karakedi Bozacısı" Odunpazarı ilçesinde bulunuyor.

Konum için tıklayın

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Eskişehir Gezi Rehberi

Met Helvası

Met Helvası

Eskişehir'e özgü lezzetler sadece yemeklerden oluşmuyor ve şehre özgü tatlılar da bulunuyor. Met helvası da yöre mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Aslına bakarsanız Eskişehir'de helva denildiğinde birçok farklı helva akla gelebilir ama met helvası diğer helva türlerinden farklı bir yere sahiptir. Bunun kültürel ve lezzet kökenli sebepleri var. Yaklaşık 3 cm çapında silindir şekle sahip olan met helvasını tattığınızda dokusu ve tadının pişmaniyeyi andırdığını göreceksiniz. Yapımında kullanılan malzemeler ise un, yağ, şeker, limon ve su.

1875 yılında kurulan Tanınmış Helvacı ise Eskişehir'in meşhur met helvasını denemek için en doğru mekan. Küçük ve samimi bir aile işletmesi olan Tanınmış Helvacı'da her daim taze helvalar bulmak mümkün.

Konum için tıklayın

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın