Eskişehir'de Ne Yapılır?

Bu içerik en son 26.10.2023 23:06 tarihinde güncellenmiştir.

Enerjik, canlı fakat huzurlu atmosferi, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin ve çalışan kesimin oluşturduğu genç nüfusuyla Eskişehir, misafirlerine klasik bir İç Anadolu şehrinden çok daha fazlasını sunuyor. Günümüzde "öğrenci şehri" olarak anılan Eskişehir, köklü tarihinden gelen zenginliğini, bir bilim, sanat ve kültür şehri olma vizyonuyla perçinliyor. Modern sanat müzeleri ve galerileri, Porsuk çevresinde şekillenen hareketli eğlence hayatı, tarihi ve turistik yerleri, zengin mutfağı ve festivalleriyle Eskişehir ziyaretçilerine keyifli bir gezi için birçok fırsat sunuyor.

Eskişehir Nerededir

Ülkemizdeki en modern şehirlerinden birisi olan Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır. Ege, Marmara ve İç Anadolu'nun kesişim noktasında olmasından dolayı birçok noktaya yakın bir şehirdir. Demir yollarının merkezi noktalarından birisi olması tren ile ulaşımın öne çıkmasını sağlamıştır.Şehrin güneybatısında Kütahya, kuzey batısında Bilecik, doğusunda Ankara il sınırı bulunmaktadır. E90 karayolu içinden geçmektedir. 900 bine yakın nüfusu ve birçok üniversiteye ev sahipliği yapması nedeniyle sürekli ziyaret alan şehirlerimizden birisidir.

Eskişehir'e Nasıl Gidilir

Eskişehir'e eğer arabayla gitmek istiyorsanız;

  • İstanbul'dan 280 kilometre ve yaklaşık 4 saat 26 dakika
  • Bursa'dan 153 kilometre ve yaklaşık 2 saat 11 dakika
  • Ankara'dan ise 233 kilometre ve yaklaşık 2 saat 35 dakika sürüyor.

Eskişehir'e bir çok yerden gitmenin en kolay yolu tren kullanmak, çünkü çoğu trenin güzergahı Eskişehir'i de içine alıyor.

Ankara - Eskişehir Hızlı Treni: Günde karşılıklı 5 sefer var ve yaklaşık 1 saat 35 dakika sürüyor.

Ankara - İstanbul Hızlı Treni: Bu tren de Eskişehir'den geçip İstanbul-Pendik'e gidiyor. Günde 6 tane karşılıklı sefer var. İstanbul Pendik'ten Eskişehir yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor, Ankara'dan Eskişehir ise yaklaşık 1 saat 40 dakika.

İzmir Mavi Treni: İzmir-Alsancak'la Eskişehir arasında sefer yapıyor, günde bir kere var. Yaklaşık 12 saat sürüyor, Her gün Alsancak'tan 19.30'da kalkıp ertesi sabah 07.40'ta Eskişehir'de oluyor. Aynı şekilde her gün 22.45'te Eskişehir'den kalkıp ertesi sabah 10.30'da Alsancak'da oluyor.

Ayrıca Eskişehir'e neredeyse her şehirden otobüs bulmak mümkün. Buzlu, Anadolu ve Metro gibi bir sürü şirketin Eskişehir'e otobüsü var.

İstanbul – Eskişehir otobüsle 5-5.30 saat arası, Ankara – Eskişehir otobüsle 2.30-3.30 saat arası, Bursa – Eskişehir de yine otobüsle 2-3 saat arası sürüyor.

Otogar'dan şehre de tramvay, otobüs veya taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ne Kadar Zaman Ayırmalı

Bu konu daha çok sizin ne kadar vaktiniz olduğu ile alakalı bir konu olsa da, Eskişehir'de kesinlikle görmeniz gereken şeyleri görüp daha fazlasına vaktim yok diyorsanız 1 gün yeterli.

Keyife geldim diyorsanız, Eskişehir'de gezilecek yerlerden birinden öbürüne, parkları, Eskişehir mekanları, balaban kebap, met helvası derken 2 günü de Eskişehir'de sıkılmadan geçirirsiniz.

Eskişehir'e Ne Zaman Gidilir

Eskişehir, denize kıyısı olmadığı için Anadolu'nun karasal iklimine sahip. İç Anadolu'nun sert kışlarının yaşandığı Eskişehir, yazları da sıcak epey sıcak oluyor. Kışın -2 dereceye düşen sıcaklıklar yazın 40 dereceye kadar ulaşabiliyor. Eskişehir'e gitmek için en uygun zaman ise tatlı bir serinlik sunan sonbahar ve ilkbahar ayları. Bahar aylarında Porsuk kenarında açık havada kahvaltının ve şehri boydan boya yürüyebileceğiniz güzel havaların tadını çıkarabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler Haritası (Eskişehir Gezi Rotası)

Haritayı görüntüleyemiyorsanız Eskişehir Gezilecek Yerler Haritası için linke tıklayın

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Sazova Parkı

Sazova Parkı

Eskişehir'de bir günü buraya ayırabilirsiniz. Devasa bir alana kurulu park, su altı dünyası ve hayvanat bahçesi gibi eğlence noktalarına sahip Sazova Parkı, bisiklet turları ve doğa yürüyüşleri için de ideal.

2008 yılında ziyarete açılan ve bu tarihten beri yerli ve yabancı turistler için popüler bir gezi noktası olan Sazova Parkı, Türkiye'deki en büyük temalı parklardan biri olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda Eskişehir'in kültür ve turizm alanında önemli bir merkezi haline gelen parkta Uzay evi, deney merkezi, masal şatosu ve minyatür alanında vaktin nasıl geçtiği anlaşılmıyor. Eğer yemyeşil bir manzara ve temiz hava ile gününü geçirmek istiyorsanız Sazova Parkı, Eskişehir'de mutlaka uğramanız gereken yerlerin arasında bulunuyor.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Eskişehir, Sazova Parkı Gezi Rehberi

Şelale Park

Şelale Park

Şelale Park, Eskişehir'in en büyük şelalesinin de yer aldığı, Eskişehir'i panoromik bir şekilde izleyip keyifli zamanlar geçirebileceğiniz yemyeşil bir park. (Sazova parkına araçla yaklaşık 10 dk mesafede bulunuyor)

Odunpazarı ilçesinde bulunan Şelale Park içerisinde yapay bir şelale, ahşap bir yel değirmeni, yürüyüş yolları, heykeller ve küçük bir amfi tiyatro bulunmaktadır.

Yaz aylarında çok sayıda ziyaretçinin uğradığı bu parka ulaşım biraz yorucu olsa da (yüksek bir tepede olduğundan dolayı) uğramanız ve Eskişehir'in harika manzarasını görmeniz önerilir.

Ayrıca burada Eskişehir manzarasına karşı açık büfe kahvaltı keyfi yapabileceğiniz bir restaurant da bulunuyor. Buranın çiğ böreğini çok övenler var.

1 numaralı şehir içi otobüs ile ulaşabileceğiniz Şelale Park'a özel aracınızla da ulaşım mümkün, park sorunu da bulunmamaktadır.

Odunpazarı

Odunpazarı

Eskişehir'e özellikle günübirlik gidenlerin görmesi gereken ilk yer Odunpazarı. Tarihi evler ve Kurşunlu Külliyesi, Odunpazarı'nda mutlaka görülmeli.

Eskişehir'in en turistik yeri Odunpazarı, Osmanlı zamanlarından beri korunmuş evlerin bulunduğu sokaklarla bezeli. Akşam olunca bir başka olan Odunpazarı'nda eski evlerin loş ışıklarında gezinirken zamanda yolculuk yapmış gibi hissetmemek elde değil.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Madame Tussauds'a benzer Türkiye'deki ilk örnek Eskişehir'deki Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi.

Tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 200 kişinin heykeli yer alan müzede, Atatürk'ün çeşitli dönemlerini yansıtan heykelleri, Atatürk'ün ailesinin yanı sıra yerli ve yabancı devlet adamlarının, sanatçıların, medya mensuplarının ve sporcuların canlı hissi veren heykelleri, değişik dekorlar önünde sergilenmektedir. Müzede aynı zamanda Eskişehir'in ve Türkiye'nin tarihinden kesitlere de yer verilmiştir.

Müzeyi ziyaret edenler müzedeki fotoğraf ekibine balmumu heykellerle birlikte fotoğraflarını çektirebilmektedirler. Pazartesi hariç hergün 10.00-12.00 ve 14.00-17.00 saatleri arasında açık.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi Merkez sınırları içerisinde yer alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, 2007 yılında Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubu'nun işbirliği ile kurulmuştur.

Türkiye'nin ilk cam müzesinde 58 yerli, 10 yabancı sanatçının eserleri teşhir edilmektedir. Cam şeffaflığının sanatla birleşmesi sonucunda ortaya neler çıkabileceğini merak ediyorsanız göz alıcı koleksiyonları mutlaka gezmelisiniz.

Kurtuluş Müzesi

Kurtuluş Müzesi

Büyükşehir Belediye tarafından restorasyonu tamamlanan (Ekim 2016) Mestanoğlu Halil Konağı Kurtuluş Müzesi olarak halka hizmet vermektedir. İnönü Savaşları sırasında Batı Cephesi Komutanı olan İsmet Paşa'nın, bu binada konaklamış olması, binanın "Eskişehir Kurtuluş Müzesi" olarak tasarlanmasında etkin olmuştur.

Çağdaş teknolojiyle bilgi ve belgeyi harmanlayan Kurtuluş Müzesi'nde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş tarihi hakkında bilgi veriliyor. Müzedeki Kurtuluş Savaşı anıları ziyaretçilere duygusal anlar yaşatıyor.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı, ülkemizin ve Eskişehir'in en büyük değerlerinden biri olan Lüle Taşının tekrar tüm dünyaya tanıtılması ve pazarlanması için Odunpazarı belediyesi tarafından 2005 yılında hizmete açılmıştır. Bu çarşının açılmasının bir diğer amacı da lüle taşını işleyen ustaların belediye himayesi altına alınması ve yeni ustaların geliştirilmesinin teşvik edilmesidir.

Zemin ve birinci kat olmak üzere iki kattan oluşan Atlıhan'da 25 adet atölyesi ile el sanatlarımızın üretim, teşhir ve satışının yapıldığı Çarşıda diğer geleneksel el sanatları ürünleri de görülebilir. Bu nedenle ülkemizde Lüle taşı ürünlerini görmek ve bu taşı yakından incelemek isteyen tüm gezginlerin uğrak mekânı haline gelmiştir.

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi, ülkemizde Eti tarafından desteklenerek özel sektör desteğini alarak hayat bulan ilk müze olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye'deki önemli arkeoloji müzelerinden olan Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi, Neolotik Çağ'dan Osmanlı dönemine kadar çok geniş bir zaman dilimine ait 20 binin üzerinde esere ev sahipliği yapmaktadır.

Müze içinde bu eserlerden 2 bini sergilenmekte olup geri kalan eserler depoda tutulmaktadır. Bu eserler müzenin salonlarında ve bahçesinde sergilenmektedir. 1300 metrekare alanda kurulan müzenin 4 bin metrekare kullanım alanı bulunmaktadır. Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi, müze gezmeyi seven ziyaretçilerin Eskişehir gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken yerlerden biri. Burada arkeoloji alanında çok keyifli bir gezi gerçekleştirebileceğinizi söylememiz mümkün.

Porsuk Çayı ve Adalar

Porsuk Çayı ve Adalar

Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi, Eskişehir'in simgesi konumundadır ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden de biridir. Sakarya Irmağı'nın kollarından birisi olan Porsuk Çayı, Eskişehir'in tam ortasından akmaktadır. 400 kilometre uzunluğa sahip olan akarsuyun üzerinde ulaşım için botlar hizmet vermektedir. Ayrıca turistik gezi yapmanıza fırsat tanıyan gondol turları da yapılmaktadır.

Şehir boyunca uzanan çayın etrafında çok sayıda park, eğlence alanı ve önemli merkezler bulunmaktadır. Çayın yanında bulunan restoranlarda yemek yiyebilir, kafelerde bir şeyler içebilirsiniz.

Adalar bölgesi de burada ilgi çeken noktalardan birisidir. Şehr-i Aşk Adası'na ise şehirle adayı birleştiren köprüyü kullanarak ulaşmak mümkündür.

Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir'e yolu düşen ziyaretçilerin uğrak noktalarından olan Haller Gençlik Merkezi, çoğunlukla üniversite öğrencilerinin yaşadığı Bağlar Bölgesi adı verilen bir semtte bulunuyor. Eskişehir'de bulunan tarihi "Yaş Sebze ve Meyve Hali Binası"nın restore edilmesi ile bugünkü modern çehresine kavuşmuş.

Haller Gençlik Merkezi içerisinde birçok kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkânı bulunuyor. Binanın içerisinde yürürken kimi zaman hiç bilmediğiniz dillerdeki ezgiler kimi zaman ise özümüzden nağmelerle ruhunuz hemhal oluyor. Farklı bir atmosferi olan Haller Gençlik Merkezi şehrin en ünlü alışveriş merkezi olan Espark'ın tam karşısında yer alıyor. Bu yönüyle ulaşım bakımından da avantajlı bir konumda olan Haller Gençlik Merkezi'ne Espark yönüne gelen araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kent Park

Kent Park

Kentpark, yapay plaj, havuz ve kahvaltı aktiviteleriyle Eskişehir'in en güzel yerlerinden biri. Keyifli dakikalar geçirmek, gezmek, eğlenmek bunları beraberinde getiren Kentpark, yazın şehirden ayrılamayanlar için plaj, akşam gezmesi için yürüyüş alanı, suyun dinlendiriciliği… Kent Park Eskişehir için yeni bir güzellik, büyük küçük herkes için hava alınacak, yürüyüş yapılacak bir alternatif.

2009 yılında ziyarete açılan park, ülkemizin ilk suni plajına ev sahipliği yapıyor. Eskişehir'in modern bir kent haline geldiğinin en önemli kanıtı niteliğindeki bu plaj, 350 metrelik uzunluğa sahip. Ayrıca bünyesinde ailelere özel bir bölüm barındırıyor. Suni plajın hemen yanı başında ise yarı olimpik yüzme havuzu bulunuyor.

Parkı ziyaretiniz sırasında acıktığınızı hissederseniz, süs balıklarının ve kuğuların renk kattığı göletin kıyısındaki restorana yönelebilirsiniz.

Enerjinizi geri kazandıktan sonraysa rotanızı kapalı binicilik alanına çevirebilirsiniz. Alternatif olarak açık havanın tadını çıkartmak adına park boyunca uzanan parkurda yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

16. yüzyıldan kalma bir Osmanlı yapısı olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir'in kültürel merkezi Odunpazarı semtindeki en ünlü yapılardan birisi. 1517 yılında Osmanlı vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. Külliye; cami, şadırvan, zaviye (küçük tekke), imaret, talimhane, harem, Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki adet kervansaray gibi birçok bölümden oluşuyor. Adını ise  kurşunla kaplı kubbesinden alıyor.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi'nin etrafı ise asırlık çınar ve çam ağaçları ile çevrili. Külliye içerisindeki bulunan kervensarayda Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Cam Sanatları Merkezi bulunuyor. Bu bölüm "Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali" gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Eskişehir'e geldiğinizde Kurşunlu Camii ve Külliyesi tarihi dokusu, muhteşem mimarisi ve huzurlu atmosferi ile ziyaret edilmeye değer.

Odunpazarı Modern Müze

Odunpazarı Modern Müze

Sadece Eskişehir'in değil, Türkiye'nin de en büyük ve en güzel sanat müzelerinden biri olan Odunpazarı Modern Müzesi, birçok farklı ülkeden modern ve çağdaş sanat eserlerinden oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir. 2019 yılında hizmete açılan müze, ahşap yapısı ve Japon mimarisi ile görsel olarak da oldukça dikkat çekici.  Odunpazarı semtinde, Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Odunpazarı Modern Müzesi'nde katılımcılara yönelik çeşitli sergiler, atölye çalışmaları, sanatçılarla söyleşiler gibi pek çok aktivite gerçekleştiriliyor. Özellikle ahşap el sanatı bölümlerini gezmenizi önereceğimiz Odunpazarı Modern Müze'yi pazartesi hariç haftanın her günü 10:00 - 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi

Doktorlar Caddesi, Eskişehir'in en ünlü ve hareketli caddelerinden birisi. Cadde üzerinde çok sayıda doktor muayenehanesi olduğundan halk arasında Doktorlar Caddesi diye anılan caddenin adı aslında İsmet İnöni Caddesi. Cadde üzerinde çok sayıda eğlence mekanı, restaurant, mağaza ve kafe bulunuyor. Trafiğe kapalı bir cadde olan Doktorlar Caddesi, İstanbul'daki İstiklal Caddesi'ne oldukça benziyor. Şehrin sosyal hayatının kalbinin attığı yer olarak nitelendirebileceğimiz Doktorlar Caddesi, hem yürüyüş yapmak hem de alışveriş için Eskişehir'de gitmeniz gereken en popüler yerlerden birisi. Ziyaret etmişken cadde üzerindeki dikkat çekici heykelleri de incelemeyi ihmal etmeyin.

Kanlıkavak Parkı

Kanlıkavak Parkı

Eskişehir'de huzur ve sakinlik için uğrayabileceğiniz adreslerden birisi de Kanlıkavak Parkı. Eskişehir'in yerlileri ve şehri gezmeye gelenlerin zaten parklarda vakit geçirme konusunda oldukça şanslı olduğunu söylemek mümkün. Doğal güzellikleriyle size huzur verecek bu parkta yapacağınız piknik size keyifli anlar yaşatacaktır. Şehrin merkezinde ve ulaşım konusunda kolay bir konumda bulunan Kanlıkavak Parkı, Porsuk Çayı'nın hemen yanında bulunuyor. İsmini bir kavak ağacının altında ölen sevgililerden aldığı söylenen park yaklaşık olarak 10 bin metrekarelik yemyeşil bir alandan oluşuyor. Özellikle hafta sonu ziyaretçi akınına uğruyan parkta çocuk oyun alanları ve spor yapılabilecek bölümlerinde bulunduğunu unutmadan söylemek lazım.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Eskişehir'in En Popüler Yemekleri

Bu içeriği paylaş

Yorum Yazın