Bursa'nın Meşhur Yemekleri ve Yeme - İçme Mekanları

Bu içerik en son 24.01.2024 22:02 tarihinde güncellenmiştir.

Bursa, ülkemizin en önemli ve en güzel şehirlerinden birisi. En kalabalık 4. şehrimiz olduğu gibi tarihi ve turistik açıdan da Türkiye'nin en popüler şehirlerinden birisi. Gezilecek bir çok yeri olduğunu ve en önemli turistik destinasyonlarını zaten daha önce inceledik.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Bursa Gezi Rehberi

Ama bu yazımızda odaklanacağımız asıl şey yemek konusu.

Bursa mutfağı dediğimizde akla ilk olarak İskender kebabı geliyor değil mi? Ama Bursa bundan çok daha fazlası! İnegöl köftesi, kestane şekeri, Kemalpaşa tatlısı, pideli köfte, cevizli lokum, cendere baklavası, tahinli pide ve daha neler neler! Gelin Bursa'da ne yenir ve nerede yenir hep beraber inceleyelim.

— Reklam —

Bursa'da Ne Yenir? Nerede Yenir?

İskender: Mavi Dükkan

Bursa, Mavi Dükkan, Kebapçı İskender

Bursa'ya sadece İskender yemek için giden çok fazla insan olduğunu zaten biliyoruz. "Bursa'da iskender nerede yenir?” sorusunun ilk cevabı ise Mavi Dükkan. 1867 yılında kurulan "Kebapçı İskender" kurulduğu tarihten beri Bursa'nın en iyi İskender dönercisi olarak biliniyor. (zaten Bursa'da açılan ilk İskender lokantası da kendisi)

Bursa merkezde Tayyare Kültür Merkezi yanında bulunan mekanda yiyeceğiniz döner size şimdiye kadar yediğiniz dönerleri unutturacak diyebiliriz! Bu kadar meşhur olan bir yer olmasına rağmen büyük bir mekan beklemeyin. Yaklaşık 40 kişi ağırlayabilen mekanın önünde uzun kuyruklar görürseniz şaşırmayın.

Adres: Tayyare Kültür Merkezi Yanı Atatürk Caddesi No: 60 PK: 16170 Osmangazi / Bursa

Telefon: 0224 221 10 76

Cantık: Acı Dayı Cantık Salonu

Cantık

Eminiz, birçok kişi cantık diye bir şeyi daha önce hiç duymadı :)

Bursa'da bir hayli meşhur olan Cantık, bir nevi pide aslında ancak pidenin daha küçük ve yuvarlak olanı. Atıştırmak için yemeyi düşünüyorsanız 1 tane yiyebilirsiniz ama eğer açsanız söylediğimiz gibi boyutu küçük, en az 2 tane yemelisiniz. Pideye benzer şekilde cantık'ın da kıymalı, peynirli, yumurtalı, kuşbaşılı gibi çeşitleri var. Pideye göre de fiyatı oldukça uygun.

Bursa, Acı Dayı Cantık Salonu

Bursa'ya uğramışken mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden birisi olan Cantık'ı en iyi yapan yerlerden birisi ise 1959 yılından beri hizmet veren Acı Dayı Cantık Salonu. Bu mekanı diğer cantık salonlarından ayıran en önemli konu kıyma harcının daha sulu ve leziz olması. Mekana uğradığınızda fırından çıkan cantıkların kokusu sizi adeta mest edecek! Acı Dayı Cantık Salonu haftanın her günü 08:00 - 19:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Kayhan Boğazı Sk. No:11, Osmangazi / Bursa

Telefon: 0224 221 54 89

Pideli Köfte: Yeşil Pideli Köfte

Pideli Köfte

Pideli Köfte, aslında mantık olarak iskendere yakın bir yemek.

Pideli köfteyi altta iskender pidesi, üstünde köfteler, domates sosu ve tereyağ olarak tarif edebiliriz. Evet, iskender döner yerine köfte  var, tek farkı bu. Bursa'ya geldiyseniz şehrin yerlileri arasında en az İskender kadar ünlü olan pideli köfteye bir şans verin, pişman olmayacaksınız.

Bursa, Yeşil Pideli Köfte

Pideli Köfte konusunda ise en meşhur mekanlardan birisi Yeşil Pideli Köfte. 40 yıldan fazla bir süredir hizmet veren bu işletmenin kurucusu Hüsamettin Sünneli zaten Pideli Köfte'nin de mucidi. Mekanın en sevilen diğer lezzetleri ise Bursa kebabı ve sütlü helva. Yeşil Pideli Köfte, haftanın her günü 11:00 - 20:30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Kayhan Çarşısı No: 43 Osmangazi / BURSA

Telefon: 0224 222 8 444 / 222 8 443

İnegöl Köfte: Besler İnegöl Köftecisi

İnegöl Köfte

Madem köfteden bahsettik, Bursa'nın köftesiyle meşhur ilçesi İnegöl'e geçelim. Ülke çapında ün yapan İnegöl Köftesi'nin en önemli özelliği kuzu ve dana etinin aynı anda kullanılarak baharatsız olarak yapılmasıdır.

Bursa, Besler İnegöl Köftecisi

İnegöl Köftesi konusunda en meşhur mekanlardan birisi ise Besler İnegöl Köftecisi. 1893 yılında kurulan işletme, İnegöl Köfte'nin de mucidi ve bu lezzetin bu denli meşhur olmasında büyük katkıları olan bir mekan aynı zamanda. Köftelerinin dillere destan olduğu kadar piyazı, şırası ve ikram ettikleri enfes soslarının tadını da çok seveceksiniz! Besler İnegöl Köftecisi, haftanın her günü 10:00 - 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Osmaniye, Altay Cd. No: 6 İnegöl / Bursa

Telefon: 0224 715 55 55

Tahinli Pide, Bursa Simidi: Tarihi Abdal Simit Fırını

Tahinli Pide

Pide dediğimizde akla hep etli, kuşbaşılı ya da kıymalı ana yemekler geliyor değil mi? Bursa bu konuda fark yaratmış! Bursa'nın bir diğer meşhur lezzetlerinden olan Tahinli Pide'yi mutlaka denemelisiniz. Bu yumuşacık lezzet yaz - kış her güne yakışıyor. İster sabah kahvaltısında ister beş çayında Bursa'ya uğradıysanız bu lezzeti tatmadan Bursa'dan ayrılmayın.

Bursa, Tarihi Abdal Simit Fırını

Abdal Simit Fırını, Bursa simidiyle meşhur olmuş bir yer. 1969 yılında Resul Şahin tarafından kurulan fırında üretilen ürünler ilk açıldığı günden beri odun ateşinde pişiyor. Simitlerinin un, tuz ve mayadan oluştuğunu ve simitlerinde başka hiçbir katkı maddesi kullanmadıklarını zaten gerçek simidin de böyle yapıldığını belirtiyorlar.

İlk günden beri lezzetinden ödün vermeden günümüze kadar gelebilmeyi başaran Abdal Simit Fırını'nda pişen tek ürün elbette simit değil. Bursa'nın meşhur tahinli pidesini de bu fırında deneyimleyebilirsiniz. Eşsiz cevizli lokum da yine bu adreste denenmesi gereken bir başka lezzet.

Adres: Tuzpazarı Mahallesi Abdal Caddesi 12. Fırın Sokak No: 2 Osmangazi / Bursa

Telefon: 0224 220 62 86

Kestane Şekeri: Ulus Pastanesi

Kestane Şekeri

Bursa'nın meşhur tatlılarından birisi olan kestane şekeri, kestane ve şekerli şerbet karışımından oluşan bir tatlıdır. Haşlanmış kestane soyulduktan sonra tülbentlere bağlanarak kaynayan şerbet içine batırılarak yapılan bir tatlı olan kestane şekerinin çikolata gibi tatlarla kaplı türleri de bulunuyor.

Bursa, Tarihi Ulus Pastanesi

Hacı Rasim Öztat tarafından 1928 yılında kurulan Ulus Pastanesi aynı zamanda kestane şekerinin de ilk satıldığı yerdir. Bu açıdan tarihi bir öneme sahip olduğunu söylemek mümkün. Bildiğiniz gibi, Bursa kestaneleri iri ve güzel olur, bu durum Rasim Efendinin de ilgisini çekmiş ve bunları kaynatıp kestane şekeri üretmiş. Böylece ilk kestane şekeri satışı da gerçekleşmiş.

Ulus Pastanesi, kestane şekerinin önce Bursa'da sonrasında ülke çapında ünlü olmasında büyük payı olan bir mekandır.  Öyleki zamanında burada üretilen kestane şekeri Ankara'ya kadar götürülüp Atatürk'e ikram edilmiş. Günümüzde Ulus Pastanesi Rasim Öztat'ın torunları tarafından işletiliyor. Uluslararası bir ödüle de sahip olan Ulus Pastanesi, günümüzde Atatürk Caddesi üzerinde hizmet veriyor

Adres: Şehreküstü Mahallesi, Atatürk Cad. Öztat Apt. No: 92 Osmangazi / Bursa

Telefon: 0224 221 14 37

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (1)

  • Rıdvan Şenay

    Bursanın en meşhur yemekleri olarak gösterilen bu çeşitlerin hepsini Bursada bulunduğum ve ikamet ettiğim süre içinde defalarca yeme fırsatı buldum. Değindiğim gibi en meşhur kebap ve köfteler bunlardır diyorum.

    12.11.2022 19:14

Yorum Yazın