Türk Vatandaşlarına En Kolay Vize Veren Ülkeler

Bu içerik en son 24.01.2024 22:02 tarihinde güncellenmiştir.

Dünya üzerinde çok farklı kültürler ve gezip görecek binlerce farklı yer var. Bu kültürleri tanımak, farklı ülkeleri gezmek ve buralarda güzel anlar yaşamak birçok kişinin hayali. Ancak bu ülkere gidebilmek bazen kolay olmuyor ve birçok engeli aşmak ve bürokratik işlemleri gerçekleştirmek gerekiyor. Bu bürokratik işlemlerin en başında da tabiki vize işlemleri geliyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bordo pasaport ile 111 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyoruz. Bu sayı kötü bir sayı olmasa da yine de birçok ülke Türk vatandaşlarından vize talep ediyor. Böyle durumlarda en kolay vize veren ülkeler hangileridir ve bu ülkelerden nasıl vize alınır gibi sorular cevabı en çok merak edilen sorular oluyor. Genellikle turizme önem veren veya Türkiye ile politik ilişkileri iyi olan ülkeler en kolay vize veren ülkeler listesinde öne çıkıyor.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler

Vize Nedir? Vize Hakkında Genel Bilgiler

Son aylarda vize başvurularında yaşanan sıkıntılar ve artan red oranları hepimizin malumu. Yurtdışı tatillerinin en sıkıntılı bölümü vize alma aşaması haline gelmiş durumda. Bazı ülkeler vize aşamasında birçok zorluk çıkarsa da yurtdışından gelecek misafirlerini kolayca kabul eden ülkeler de yok değil. Sizlere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize almanın en kolay olduğu ülkelerin listesini hazırladık. Gelin şimdi bu listeyi inceleyelim.

— Reklam —

En Kolay Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

Fransa

Fransa

Turistlerin en çok ilgi gösterdiği ülkelerden birisi Fransa. Ülkenin başkenti Paris ise her yıl en çok ziyaret edilen şehirler arasında ilk sırada yer alıyor. Fransa'ya tatil amacı ile gitmek istiyorsanız ve vize için evraklarınızı tamamladıysanız vize başvurunuzun red edilme olasılığı çok düşük.

Verilere göre Fransa'nın Türk vatandaşlarının vize taleplerine verdiği red oranı 2016 yılında %3.2'ydi. Bu yıldan sonra red oranı biraz yükseldi ve 2018 yılında %5.8'e, 2021 yılında ise %13.1'e, 2022 yılında ise %13.4'e yükseldi.

İtalya

İtalya

İtalya dünyada en çok turist ağırlayan ülkelerin başında geliyor. Ülkede kadim Roma İmparatorluğunun izlerini görebileceğiniz Roma, gondola binip kanallarının arasında gezebileceğiniz Venedik, Avrupa sanatı denilince ilk akla gelen şehir Floransa gibi gezebileceğiniz bir çok şehir bulunuyor. Tabiki buralara gidebilmek için öncelikle İtalya vizesi almanız gerekiyor ve korkmayın. Çünkü İtalya vize alma konusunda en rahat ülkelerden birisi. Hatta bu sebeple Avrupa'da birkaç ülkeyi gezmek isteyen gezginler genelde Schengen başvuruları İtalya'dan yapıyorlar ve gezilerine İtalya'dan başlıyorlar.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Roma Gezi Rehberi

İtalya Vize Rehberi, 2022 Vize Ücreti Ne Kadardır?

Portekiz

Portekiz

Bir Akdeniz ülkesi olan Portekiz'de, Akdeniz insanının sıcaklığını her yerde görebilirsiniz. Hatta bu sıcaklığı vize başvurularınızda da görebilirsiniz. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Portekiz, Avrupa'nın en kolay vize veren ülkelerinden birisi Vize başvurusu için istenilen evrakları hazırlayıp ülkenin konsolosluğuyla yapacağınız görüşmelerden sonra kolaylıkla Portekiz vizesi alabilirsiniz.

— Reklam —

Slovakya

Slovakya

Slovakya, Orta Avrupa'da bulunan küçük ve sevimli bir ülke. Tabiki Avrupa tatili denildiğinde akla ilk gelen ülke değil ama kesinlikle gezilmesi gereken ülkelerden birisi. Kartpostallık manzaralar ve Ortaçağ'dan kalma kalelerle karşılaşabileceğiniz ülke, Avrupa'da en kolay vize veren ülkelerden birisi.

Macaristan

Macaristan

Macaristan, şehirlerinin mimarisiyle insanları büyüleyen bir ülke. Özellikle başkenti Budapeşte her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Gezilecek birçok farklı yeri olan Macaristan, vize konusunda da zorluk çıkarmayan ülkelerden. Her ne kadar kolay vize verse de genel de tatil süreniz kadar vize verdiğini yani uzun süreli vize vermediğini söyleyebiliriz.

Yunanistan

Yunanistan

En kolay vize veren ülkelerden bir diğeri de Yunanistan. Ülkemizin batı komşusu olan Yunanistan, Balkan yarımadasının güney ucunda yer alıyor. Deniz turizmi ile önplana çıkan bir ülke olan Yunanistan özellikle yaz aylarında çok fazla turist ağırlıyor. 

Antik çağlardan bir çok önemli kalıntının olduğu başkent Atina, Mustafa Kemal Atatürk'ün evinin bulunduğu Selanik, Mikanos, Santorini ve Girit gibi adalar Yunanistan'da ziyaret edilesi yerler arasında.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Uzun Süreli Schengen Vizesi Almanın Yolları

Schengen Vizesi Nedir

Türkiye'den Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın