Uzun Süreli Schengen Vizesi Almanın Yolları

Bu içerik en son 16.11.2022 09:38 tarihinde güncellenmiştir.

Son zamanlarda hepimiz gezmeyi çok sever olduk çünkü Dünya'mız sosyal medya ile, artan uçuşlar ve genişleyen algılarımız ile küçüldükçe küçülüyor. Seyahat etmenin pek lüks olmadığı şu dönemde, uzun süreli Schengen vizesi almak lüks olmaya başladı. Bu yazımızda sizlerle uzun süreli, çoklu girişli Schengen Vizesi alma yöntemlerimizi paylaşacağız.

En Uzun Schengen Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Schengen vizesi, maksimum 5 yıllık verilebilmektedir. Yalnız bu Schengen bölgesinde kesintisi 5 yıl kalabileceğiniz anlamına gelmiyor. Schengen vizesi, Schengen bölgesinde 180 günde 90 gün kalış hakkı tanımaktadır.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Evraklarınızı eksiksiz hazırlayın

Schengen vizesi başvurularında vize başvuru formunun yanı sıra başvuru sahibinden çok sayıda evrak talep ediliyor.

Maaş bordrosu, kimlik fotokopisi, banka hesap dökümü, ulaşım ve konaklama rezervasyonu gibi başvuru yapılan ülkenin istediği her bir belge güncel ve eksiksiz bir şekilde başvuru dosyasına eklenmelidir.

Başvurunuzu uzun süreli vize veren ülkelerden yapın

Schengen vize başvurusu yapmadan önce mutlaka uzun süreli vize veren ülkelerle ilgili bir araştırma yapın. Bazı ülkelerin diğer ülkelerden daha fazla uzun süreli vize verdiği (özellikle İspanya, İtalya ve Yunanistan) daha uzun süreli vize verdiği biliniyor. Eğer turistik amaçla gidiyorsanız ve hangi ülkeden vize aldığınız sizin için önemli değilse bu ülkeleri araştırarak tercih etmenizi öneriyoruz.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

İtalya Vize Rehberi, 2022 Vize Ücreti Ne Kadardır?

İspanya Vize Rehberi

Banka hesabınızda olabildiğince fazla para gösterin

Vize başvurunuzdaki bir diğer nokta ise banka hesabınızdaki hesap hareketleridir. Bu banka hesabınıza bir seferde para atılmış olmaması ve sürekli işleyen, içinde tüm seyahat masraflarınızı karşılayacak bir paranın olması çok önemlidir. Bu durum paranın sadece vize alınmak için hesaba aktarılmadığını gösterir.

Peki hesabınızda en az ne kadar para olmalıdır?

Örneğin; 1 haftalık seyahat planlıyorsanız hesabınızda en az 1.000 euro olması gerekiyor.

Sağlık sigortanızı uzun süreli yaptırın

Schengen vize başvurularında gerekli bir başka evrak da zorunlu seyahat sağlık sigortasının yaptırılmasıdır. Başvuru sahibi seyahatini kapsayacak şekilde 30 bin Euro teminatlı sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Seyahat sağlık sigortasını uzun süreli yaptırmak vizenin uzun süreli verilmesinde diğer maddeler kadar etkili olmayabilir ancak vize yetkilisinde olumlu bir etki bırakabilir.

İlk giriş yaptığınız ülke vizenizin olduğu ülke olsun

Yeni vize başvurularında konsoloslukların özellikle dikkat ettiği bir nokta daha önceki Schengen girişleri ile vize alınan ülkelerin birbirini tutup tutmadığı. Bu vize ve ülke girişlerinin birbiriyle uyumlu olması durumunun uzun süreli vize için bir kolaylaştırıcı faktör olduğu bilinen bir durum.

Seyahat bitiminde ülkenize döneceğinizi garanti eden belgeler sunun

Vize başvurularında en önemli durumlardan birisi de vize değerlendirmesi yapan yetkililerin sizin ülkenize döneceğinize ikna olmasıdır. Eğer siz seyahatiniz bittiğinde ülkeden ayrılacağınızı belgelerle kanıtlayabilirseniz, uzun süreli vize alma şansınız daha da artabilir.

Peki bu belgeler nelerdir?

Ülkenize geri döneceğinizi garanti eden belgelerin başında, iş yerinizden aldığınız dilekçe geliyor. Bu dilekçede seyahat tarihleriniz, iş yerindeki göreviniz, seyahat bitiminde işinize devam edeceğiniz yazılmalıdır. İşe Giriş Bildirgenizi, SGK hizmet dökümünüzü, gayrimenkullerinizi (ev ve arsa tapuları) ile araç ruhsatınızı da başvuru sırasında sunabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer öğrenci iseniz okuldan alacağınız öğrenci belgesini de sunmanız uzun süreli vize almanızda etkili olacaktır.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Türk Vatandaşlarına En Kolay Vize Veren Ülkeler

Bu içeriği paylaş

Yorum Yazın