Ankara'da Müzekartın Geçerli Olduğu Yerler

Bu içerik en son 11.02.2024 21:32 tarihinde güncellenmiştir.

Satın aldığınızda Türkiye'deki birçok müzeyi 1 yıl boyunca ücretsiz gezme imkânı sunan müzekart ile Ankara'da da gezebileceğiniz birçok müze bulunuyor. Sizler için müzekart ile Ankara'da gezilebilecek müzeleri bir araya getirdik.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Ankara Gezi Rehberi

Ankara'da Müzekart ile Gezilecek Yerler

1. Ankara Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM Binası)

Ankara Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM Binası)

Ankara Cumhuriyet Müzesi, ülkemizin kuruluş yıllarında 1924 - 1960 yılları arasında II. TBMM Binası olarak kullanılmıştır. Atatürk ilke ve inkilaplarının doğuşuna ve çok partili sisteme geçiş yıllarına tanıklık eden bina 1981 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir. Ankara'nın en önemli simge yapılarından birisi olan Ankara Cumhuriyet Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunuyor. Müze, haftanın her günü 09:00 - 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

— Reklam —

2. Etnoğrafya Müzesi

Etnoğrafya Müzesi

Ankara Etnoğrafya Müzesi'nde yalnızca Ankara değil Anadolunun pek çok yerinden derlenip bir araya getirilen Türk - İslam dönemine asit eserler sergilenmektedir. 1930 yılından beri faaliyet gösteren müzede halk giysileri, halı ve kilimler, süs eşyaları gibi pek çok eser sergilenmektedir. Türkiye'de müze olarak yapılan ilk yapı olan Etnoğrafya Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinde Namazgah tepesinde bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından sonra 15 yıl kadar süreyle geçici istirahatgahı olan Ankara Etnoğrafya Müzesi, yaz döneminde 08.30 - 19.00, kış döneminde ise 08.30 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ankara Etnoğrafya Müzesi'ni online sanal tur ile gezmek de mümkün. Buraya tıklayarak müzenin çeşitli bölgelerini online olarak gezebilirsiniz.

3. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu'da yaşamış medeniyetlerden kalma eserlerin sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Paleolitik çağdan Osmanlı devrine kadar pek çok eserin sergilendiği bir müzedir. Dünyanın sayılı müzelerinden biri olarak gösterilen müze, Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunuyor. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, haftanın her günü yaz döneminde 08:30 - 18:30, kış döneminde ise 08:30 - 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

4. Roma Hamamı Örenyeri

Roma Hamamı Örenyeri

Roma İmparatorluğu döneminden kalmış eserlerden biri olan Roma Hamamı, döneminde halkın kullandığı ve günlük yaşamın en önemli yerleri arasında yer alıyordu. Roma Hamamı, yaz döneminde 08.30 - 19.00, kış döneminde 08.30 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

5. Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası)

Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası)

Ankara'da Ulus Meydanı'nda bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi, Kurtuluş savaşı atmosferinin görülmesi açısından mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzelerden biridir. 1920 - 1924 yılları arasında kurucu meclis olarak da görev yapan müze binası, daha sonraki  yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi olarak hizmet vermiştir. 1957 yılında müze olarak hizmet vermesine karar verilen ve 1961 yılında "Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi" olarak ziyarete açılan bina, 1981 tarihinde ise "Kurtuluş Savaşı Müzesi" adını almıştır. Onlarca önemli kararın alındığı ve Türk tarihine yön veren Kurtuluş Savaşı Müzesi, haftanın her günü, yaz döneminde 09.00 - 17.30, kış döneminde ise 09.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarate açıktır. Kurtuluş Müzesi'ni online sanal tur ile gezmek de mümkün. Buraya tıklayarak müzenin çeşitli bölgelerini online olarak gezebilirsiniz.

— Reklam —

6. Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Türk resim ve heykel sanatının gelişiminde büyük rol oynayan sanatçıların en önemli eserlerinin sergilendiği bir sanat ve kültür merkezidir. 1. Ulusal Mimarlık Akımının en güzel örneklerinden kabul edilen, 1927'de inşa edilmiş tarihi binada yer alan Ankara Resim ve Heykel Müzesi, bu tarihi binanın onarılmasının ardından 1980 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Müze gezinizde çok özel resimlerin olduğu tarihi bir yolculuğa çıkacak ve Osman Hamdi, İbrahim Çallı, Bedri Rahmi ve daha birçok sanatçının eserini göreceksiniz. Etnoğrafya Müzesi'ne oldukça yakın bir konumda bulunan Ankara Resim ve Heykel Müzesi, haftanın her günü, 09:00 - 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

İstanbul'da Müzekartın Geçerli Olduğu Yerler

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın