Türkiye'deki En Güzel Plajlar - Görmeniz Gereken 10 Plaj

Bu içerik en son 24.01.2024 22:02 tarihinde güncellenmiştir.

Yaz tatili denildiğinde hepimizin aklına deniz ve plaj geliyor. Türkiye bu anlamda oldukça şanslı bir ülke çünkü ülkemiz dünyaca ünlü bir çok plaja ve kolay sahip. Bu yazımızda sizler için Ege ve Akdeniz'deki en popüler, en temiz ve en güzel plajlarını listeledik. Bu listeye bakarak tatilinizi planlayabilir veya bu rotaları seyahatinize dahil edebilirsiniz.

İşte Türkiye'nin en güzel ve en temiz 10 plajı.

Türkiye'nin En İyi Plajları

1. Kaputaş Plajı, Antalya

Kaputaş Plajı, Antalya

Kaş ile Kalkan arasında yer alan Kaputaş Plajı, yaz döneminde tatilcilerin en çok uğrak noktalarından birisi. Tertemiz doğası birçok insanı kamp için de bu bölgeye çekiyor. Turkuaz rengi suyuyla bilinen Kaputaş Plajı'nda denizin serinliği, stres atmak ve yazın tadını çıkarmak için birebir. Kaputaş Plajı'na ulaşmak ise biraz zor ama tamamıyla buna değer! Tur grupları da teknelerle Kaputaş Plajı'na gelerek burada güzel vakit geçirmeyi tercih ediyor.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Antalya, Kaş Gezi Rehberi

2. Çıralı Plajı, Antalya

Çıralı Plajı, Antalya

Çıralı Plajı, Antalya'da Olimpos'un hemen yanında çam ormanlarıyla kaplı ve ağaç evleriyle ünlü bir plajdır. Antik kentin içinden geçerek ulaşılabilen plaj, herkesi buz gibi sularla buluşturuyor. Antik kent yemyeşil bir doğa içerisinde yer alıyor. Doğal patika yolu takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. Çıralı Plajı, ayrıca caretta carettalara da ev sahipliği yapıyor. Bu yönü ile özel plajlardan biridir. Plajın arkasında yemyeşil doğada kamp yapabilir veya ağaç evlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

— Reklam —

3. İztuzu Plajı, Muğla

İztuzu Plajı, Muğla

Deniz suyu ve tatlı su arasında bulunan İztuzu Plajı, bu ender görülen özelliğiyle diğer plajlardan ayrılıyor ve yine bu özelliği sayesinde en çok ziyaret edilen plajlardan birisi olma ünvanını taşıyor. "Kaplumbağa Plajı" olarak da bilinen İztuzu Plajına Çıralı Plajı'nda olduğu gibi Caretta Carettalar da yumurta bırakıyor. Kaplumbağaların yumurtlama döneminde akşam 20:00 ile sabah 08:00 saatleri arasında plaja girmek yasaklanıyor. İztuzu Plajı'nın yakın çevresinde antik kent ile birlikte gezilecek birçok yer bulunuyor. Ayrıca doğası ve canlı türlerinin varlığının bu plajı görülmeye değer kılıyor.

4. Sarımsaklı Plajı, Ayvalık, Balıkesir

Sarımsaklı Plajı, Ayvalık, Balıkesir

Ayvalık'ta bulunan Sarımsaklı Plajı, Kuzey Ege'nin en ünlü plajlarından birisidir. 8 km uzunluğundaki bu plajda tüm ihtiyaçlarınız için işletmeler var. Deniz berrak ve kum pırıl pırıl, rengi beyaza yakın. Sarımsaklı Plajı'nın insan sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor. Türkiye'nin hatta dünyanın en güzel kumlarının burada olduğu söyleniyor. Öyle ki kumundaki radyasyon etkileşimleri ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en iyi kumları arasında yer almıştır.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Ayvalık Gezi Rehberi

5. Patara Plajı, Antalya

Patara Plajı, Antalya

Antalya'da antik kentte denizin tadını çıkarabileceğiniz bir diğer plaj ise Patara Plajı. Kalkan'da antik kentin yanındaki plaj, 12 km uzunluğunda sığ bir denizdir. Rüzgar hiç eksik olmadığı için rüzgar sörfü için de uygundur. Dünyanın her yerinden birçok insanın ilgisini çeken Patara Plajı, İngiliz gezi yazarları tarafından Avrupa'nın en temiz plajı seçilmiştir. Burada da deniz kaplumbağaları caretta carettalar yumurtalarını bırakıyor.

6. Bodrum Ortakent Kargı Plajı, Muğla

Bodrum Ortakent Kargı Plajı, Muğla

Bodrum'un Türkbükü, Yalıkavak ve Torba gibi koylarında irili ufaklı birçok plaj bulunuyor ama en büyüğü ve en ünlüsü Ortakent'teki Kargı Plajı. Deve Plajı olarak da biliniyor ki bu ismi gelen turistler deveyle gezdirildiği için almıştır. Ayrıca kumsalın çevresinde plaj işletmeciliği ve restoranlar bulunmaktadır. Kargı Plajı'nın kumlu plajı o kadar büyüleyici bir manzaraya sahiptir ki, sonsuzluğa uzanan bir manzaradır. Plajın kumları arasında dünyada nadir bulunan zambaklar ortaya çıkıyor.

7. Altınkum Plajı, Çeşme, İzmir

Altınkum Plajı, Çeşme, İzmir

Altınkum Plajı, Çeşme'nin en temiz denizlerinden birine sahip. Kasaba merkezine yaklaşık 10 dakika uzaklıkta olan plaj biraz küçük. Adını altın sarısı kumlarından alan plajın denizi temiz ve yavaş yavaş derinleşiyor. Eğer kendinizi yüzme konusunda çok deneyimli hissetmiyorsanız Altınkum Plajı tam size göre. Ancak denizin suyu Çeşme'nin diğer plajlarına göre daha soğuk olduğunu belirtmek lazım. En sıcak günlerde bile su soğuk olabiliyor ama tabiki bu bir sorun teşkil etmiyor çünkü yaz sıcağında buz gibi denizde yüzerek serinlemekten kim şikayetçi olur ki?

8. Phaselis Plajı, Antalya

Phaselis Plajı, Antalya

Antalya'nın bir diğer ünlü plajı olan Phaselis Plajı, Kemer ile Tekirova arasındaki bulunuyor. Phaselis Plajı'nın etrafı çam ormanlarıyla kaplı ve plajın denizinin berraklığı görülmeye kendisine hayran eden cinsten. Ayrıca denizin hemen dibindeki Phaselis antik kenti de mutlaka ziyaret edilmeli. Eski limanın kalıntıları arasında yüzmek unutulmaz bir anı olacaktır. Burada su sporları da yapabilirsiniz. Buraya ulaşım deniz yoluyla sağlanmaktadır.

9. Ölüdeniz (Kelebekler Vadisi), Muğla

Ölüdeniz (Kelebekler Vadisi), Muğla

Kelebekler Vadisi, Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan vadi rüya gibi bir yer. Ölüdeniz için Türkiye'nin tanıtım yüzü desek yalan olmaz. Burası sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en önemli plajlarından birisi. Doğal bir göl gibi dalgasız sakin bir denize sahiptir. Denizi ve doğasıyla ünlü Kelebekler Vadisi, her ziyaretçisini kendine hayran bırakıyor. Burada yaklaşık 100 adet kelebek türü yaşıyor. Adını da bu kelebek türlerinden alan bu doğa harikası yerde deniz ise ziyaretçilerini tüm maviliğiyle selamlıyor.

10. Hisarönü, Marmaris, Muğla

Hisarönü, Marmaris, Muğla

Marmaris - Datça yolu üzerinde çok güzel koylar ve plajlar var ama bunların en ünlüsü Hisarönü Körfezi. Hisarönü Körfezi, bu iki beldenin güzelliklerini bir arada bulunduran bir destinasyon. Özellikle son yıllarda dünya genelinde de daha fazla bilinir hale gelen Hisarönü, dünyanın birçok farklı yerinden gelen turistlerin de tercihi olmuş durumda. Kiremit rengi kumları ve temiz havasının yanı sıra denizi temiz ve sığdır. Bu nedenle ailece yüzmek çok güvenlidir. Ayrıca Hisarönü Körfezi'nin havasının temiz ve nemli olması nedeniyle astım ve kalp hastalıklarına iyi geldiği düşünülüyor. Yani temiz bir kumsal arayışında Hisarönü Körfezi'ni tercih ederseniz hem temiz bir kumsalda yüzebilir hem de şifa bulabilirsiniz. Tur teknelerin de uğrak noktası olan Hisarönü'nün etrafında balıkçılar ve küçük pansiyonlar bulunuyor.

Bu içeriği paylaş