Türkiye'den Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Bu içerik en son 24.01.2024 22:02 tarihinde güncellenmiştir.

2024 yılı itibariyle Türkiye'den pasaportsuz yalnızca kimlikle gidilebilen ülkeler hangileridir hiç merak ettiniz mi? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almasına gerek kalmadan hatta pasaport bile gerekmeden yalnızca uçak bileti satın alarak gidebileceği bir çok ülke olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda pasaportsuz gidilebilen ülkeleri inceliyoruz.

Bu ülkelere giriş yapmak için konsolosluğa gitmeye gerek yoktur, evrak toplamakla uğraşılmaz, herhangi bir ücret ödenmez. Ayrıca "vize başvurum reddedilir mi?" korkusu yaşamazsınız. Tek yapmanız gereken biletini alıp bavulunuzu hazırlayıp yollara düşmektir.

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu Dünyada Kaçıncı Sırada

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almasına gerek kalmadan gidebileceği birçok ülke bulunuyor. Evet, bir çoğumuzun en fazla gitmek istediği Avrupa ülkeleri ve Amerika, Kanada gibi ülkeler vize istiyor. Bunu hepimiz biliyoruz fakat Türk pasaportu dolaşım açısından hiç de fena değil.

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla dünyadaki 195 ülkeden 103 tanesine pek fazla uğraşmadan giriş yapabiliyoruz. Bu sayıyla Türkiye Cumhuriyeti pasaportu dünyada 57. sırada bulunuyor. Üstelik bu ülkeler arasında çok güzel tatil yapabileceğiniz ülkeler de yer alıyor. 

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Dünyanın En Güçlü Pasaportu Belli Oldu

Pasaportsuz Sadece Kimlikle Gidilen Ülkeler

Türkiye vatandaşları pasaport sahibi olmadan yalnızca yeni tip çipli kimlik kartlarıyla da bazı ülkelere giriş yapabilmekteler. Bu ülkeler;

  • Gürcistan,
  • Moldova,
  • KKTC,
  • Ukrayna,
  • Azerbaycan,
  • Bosna Hersek (henüz netleşmedi)

— Reklam —

Gürcistan

Gürcistan

Karadeniz'in doğu kıyısında, Güney Kafkasya'da yer alan, Türkiye'ye komşu bir ülke olan Gürcistan'ı turist olarak ziyaret etmek isterseniz 1 yıla kadar ülkeye vizesiz  ve pasaportsuz giriş yapabiliyorsunuz. Gürcistan'ı ziyaret etmek için Batum'a düzenlenen Karadeniz turlarına katılabilir, sadece kimlik göstererek seyahat edebilirsiniz.

Gürcistan'a pasaportsuz seyahat edecekseniz dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır;

  • Yeni fotoğraflı ve çipli kimlik kartı sahibi olmalısınız
  • Ülkeye girişte ülke polisinin damga vurduğu formu geziniz boyunca saklamalı ve Türkiye'ye dönene kadar kaybetmemelisiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Birçok insan tarafından "Kıbrıs'a pasaportla mı gidiliyor" sorusunun cevabı aranıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pasaportsuz ziyaret imkânı sunuyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne vize almaya ve pasaporta ihtiyaç duymadan yalnızca yeni çipli kimlik kartınızı kullanarak 30 güne kadar gidebilirsiniz.

Not: Eski ve fotoğrafsız kimlikler ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giriş yapamazsınız.

Azerbaycan

Azerbaycan

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 2020 yılından beri Azerbaycan'a vizesiz ve pasaportsuz seyahat edebiliyorlar. Azerbaycan'a vize almaya ve pasaporta ihtiyaç duymadan yalnızca yeni çipli kimlik kartınızı kullanarak 90 güne kadar gidebilirsiniz.

Not: Eski ve fotoğrafsız kimlikler ile Azerbaycan'a giriş yapamazsınız. Eğer seyahat süreniz 90 günü aşıyorsa ikamet izni başvurusunda bulunmalısınız.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Azerbaycan Para Birimi

Ukrayna

Ukrayna

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Ukrayna'ya vizesiz ve pasaportsuz seyahat edebiliyorlar.

180 gün içinde 90 güne kadar ülkeye giriş izni veren Ukrayna'ya eğer pasaport almadan seyahat etmek istiyorsanız yeni tip fotoğraflı ve  çipli kimlik kartınızın olması gerekiyor.

Moldova

Moldova

Moldova, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportsuz ziyaret edebileceği ülkeler listesinde bulunan son ülke.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yeni tip çipli kimlik kartıyla vizesiz ve pasaportsuz Moldova'yı ziyaret edebiliyorlar.

90 günü aşmayacak seyahatler için vize muafiyetinden yararlanarak ülkeye giriş yapılabiliyor. Eğer 90 günü aşacak bir seyahat planınız varsa sahip olduğunuz pasaport türüne göre Moldova vizesi almanız gerekebilir.

Bosna Hersek

Bosna Hersek

7 Eylül 2022'de yapılan açıklamaya göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bosna Hersek'e pasaportsuz yalnızca yeni tip çipli kimlik kartıyla seyahat edebilecekler. Şuan yürürlükte değil, çok yakın zamanda detaylar belli olduğunda bilgiler güncellenecektir.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın