Karadağ Seyahat Rehberi

Bu içerik en son 10.02.2024 00:11 tarihinde güncellenmiştir.

Son dönemde yurtdışı seyahatlerinin popüler destinasyonlarından biri haline gelen Karadağ, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. 2006 yılında Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını kazanan Karadağ'ı gezmeyi düşünenler genellikle ülkenin coğrafi konumu, nüfusu, para birimi ve gezilecek yerler gibi temel bilgileri merak ediyorlar. Bu makalemizde Karadağ hakkında derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Karadağ: Nerededir

Karadağ, büyüleyici güzelliklere sahip Balkanlar'da konumlanmış bir ülkedir. Adriyatik Denizi'ne kıyısı olan bu muhteşem bölge, doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve misafirperver insanlarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Ülke, kuzeyde Bosna-Hersek, kuzeydoğuda Sırbistan, doğuda Kosova, güneydoğuda Arnavutluk, batıda ise Hırvatistan ve Adriyatik Denizi ile çevrilidir. Başkenti ve en büyük şehri Podgorica, ülke topraklarının yaklaşık olarak %11'ini kaplamakta olup nüfusun da yaklaşık %30'unu barındırmaktadır.

— Reklam —

Karadağ: Para Birimi

Karadağ'da resmi para birimi olarak "Euro" (EUR) kullanılmaktadır. Ülke, resmi olarak Avrupa Birliği'ne üye olmasa da Euro'yu resmi para birimi olarak kullanmaktadır. Bu durum, ziyaretçiler için büyük bir kolaylık sağlar çünkü Euro'nun yaygın olarak kabul edilmesi, para değiştirmeye gerek olmadan ödemelerin yapılabilmesini sağlar.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Euro Hangi Ülkelerin Para Birimidir?

Karadağ: Nüfusu Ne Kadar

2018 verilerine göre, Karadağ'ın nüfusu yaklaşık olarak 680,000'dir. Ülkenin çoğunluğunu Karadağlılar oluştururken, Sırplar %28,7 ile en büyük azınlık grup olarak yer almaktadır. Ayrıca, Boşnaklar, Arnavutlar ve Hırvatlar da ülkede bulunan diğer etnik gruplardır.

Karadağ: Vize İstiyor Mu

Son yıllarda imzalanan anlaşmalarla birçok ülke, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti tanımıştır. Bu anlaşmalar sayesinde Türk vatandaşları, turistik amaçlı kısa süreli seyahatler için vize almadan bu ülkelere gidebilmektedirler. Bu ülkelerden biri de Balkanlar'da bulunan Karadağ'dır. Karadağ, Türk vatandaşlarına 90 günü aşmayan seyahatler için vize muafiyeti sunmaktadır. Türk vatandaşları, geçerli bir pasaportlarıyla iki ülke arasında vizesiz seyahat edebilmektedirler. Bu vize muafiyeti anlaşması kapsamında Umuma Mahsus (Bordo), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri Karadağ'a vizesiz gidebilirler.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Türkiye'den Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri

Karadağ: Gezilecek Yerler

Karadağ'ın zengin tarihi mirası ve doğal güzellikleri, bu cennet köşeyi keşfetmek isteyenlere geniş bir yelpazede gezilecek birçok yer sunuyor. İşte bu güzel bölgede ziyaret edebileceğiniz bazı öne çıkan yerler;

1. Kotor

Kotor

Karadağ'ın sahil incisi olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Kotor, her köşesiyle büyüleyici bir şehirdir. Dağların eteklerine kurulmuş surları ve kırmızı kiremitli çatılarıyla Kotor, uluslararası gemi turları ve Hırvatistan çevresindeki tur şirketlerinin vazgeçilmez destinasyonlarından biridir. Bu nedenle burayı ilk görmek istiyorsanız acele etmelisiniz.

Kotor, Boka Kotorska'nın (Kotor Körfezi) kıyısında yer alır ve fiyort benzeri bir coğrafyada bulunur. Bu şehir, Adriyatik Denizi'nin en işlek limanlarından biri olarak biliniyordu ve şu anda Karadağ sahilinin en iyi korunmuş kasabalarından biridir.

Kotor'un dar sokaklarında romantik yürüyüşler yapabilir, manzaralı tepelere tırmanarak şehir surlarının tadını çıkarabilir veya San Giovanni Kalesi'ne tırmanarak körfezin nefes kesen manzarasını görebilirsiniz.

Kotor'da az bilinen bir gerçek, şehirde oldukça fazla sayıda kedinin yaşadığıdır. Kotor, yıllarca ticaret limanı olarak hizmet verdiği için gemilerdeki birçok kedi zamanla şehirde kalmış ve bu sevimli dostlar zamanla şehrin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Başka bir efsaneye göre, şehir bir dönem yılanlar ve farelerin istilası altındaydı ve kediler şehri ve halkı korumak için getirildi. Hangi efsane doğru olursa olsun, kediler Karadağ'da iyi şansın sembolü olarak kabul edilirler. Kedilere olan ilginizi tatmin etmek için Kedi Müzesi'ni ve Cats of Kotor dükkânını ziyaret edebilirsiniz.

Açlık bastırdığında, Kotor'un merkezinde bulunan tarihi Saint Luke Kilisesi'ne sadece birkaç adım uzaklıktaki Trpeza adlı harika tasarımlı deniz ürünleri restoranına gidebilirsiniz.

Karadağ mutfağı, Slav, İtalyan ve Yunan yemek sanatlarının mükemmel bir karışımı olarak kabul edilir; bu yüzden burada deniz ürünleriyle yapılmış risotto, fırında balık gibi harika tatlarla beyaz peynir ve taze sebzelerle yapılan salatalar sizi bekliyor.

2. Budva

Budva

Budva, Karadağ'ın sahil şehirlerinden biridir ve Karadağ'ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Bu popüler sahil şehri, plaj keyfi yapmayı sevenler ve gece hayatını sevenler için ideal bir destinasyondur. Gece hayatıyla ünlü olan Budva, "Karadağ'ın Miami'si" olarak anılmaktadır. Ancak Budva'da sadece bunları değil, çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Budva'nın tarihi M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanır ve şehir Dubrovnik'i anımsatan bir mimariye sahiptir. Ancak Budva, daha az turistik ve daha bütçe dostu bir seçenektir.

Tarihi bölgeyi ziyaret etmek istersen, Stari Grad olarak adlandırılan bölgeyi görmelisin. Bu bölge Orta Çağ'dan kalma surlarla çevrilidir ve kalesi, kuleleri ve kapısıyla tarihi bir şehirden bekleyebileceğiniz her şeye sahiptir. Şehri dolaşırken, önceki yüzyıllardan kalma savunma yapılarının kalıntılarının üzerine inşa edilmiş olan kaleyi de ziyaret etmelisin.

Eğer plajları hala unutamıyorsanız, Budva'nın tarihi şehir merkezi plajını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca daha az kalabalık bir seçenek arıyorsanız, Budva'dan 2,5 kilometre uzaklıktaki Jaz Plajı'na gidebilirsiniz. Alternatif olarak, Adriyatik Denizi'nin en güzel plajlarından biri olarak kabul edilen Becici Plajı veya doğal güzelliğiyle ünlü Kamenovo Plajı gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

3. Podgorica

Podgorica

Karadağ'da plajlar, dağlar, tarihi köyler, göller gibi birçok güzellik bulunmaktadır. Ancak başkent Podgorica'yı ziyaret etmeden, bu harika ülkeyi tam anlamıyla deneyimlemiş sayılmazsınız.

Podgorica, Kotor veya Budva gibi şehirlere benzemeyen farklı bir cazibeye sahiptir. Sokaklarda Osmanlı izleriyle birlikte modernist blokların hakimiyeti göze çarpar, ancak Podgorica'yı ziyaret etmeye değer kılan birçok harika sanat galerisi, park ve bahçe, canlı bir gece hayatı bulunur.

Şehri gezerken, önemli şehir simgelerini keşfedebilirsiniz: İsa'nın Dirilişi Katedrali, Morača Nehri üzerindeki kablo destekli Millennium Köprüsü, St. George Kilisesi ve tarihi semt Stara Varoş gibi. 

Podgorica Modern Sanatlar Merkezi, Kral Nikola Petrovic'in eski sarayında bulunur ve düzenli olarak yerel sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapar. Bu merkezi ziyaret etmek de keyifli bir deneyim olabilir.

Şarap tutkunları için güzel bir haber, Avrupa'nın en büyük üzüm bağlarından biri olan Plantaže de Podgorica'da bulunmaktadır. Bu bağlarda 11 milyondan fazla asmaya ev sahipliği yapmaktadır. Burada bir tur yaparak son hasattan üretilen şarapları tatma fırsatınız olabilir. Tatilinizi kaliteli şarapla sonlandırmak için daha iyi bir yol düşünebilir misiniz?

4. Çetine

Çetine

Körfezin kalabalığından uzakta mükemmel bir kaçış noktası olan Çetine, Karadağ'ın eski kraliyet başkentidir ve zengin bir tarihe ve geçmişini yansıtan birçok kültürel mekâna sahiptir.

15. yüzyılın sonlarında Lovćen Dağı'nın eteklerine kurulan bu şehir, o zamandan beri Karadağ'ın kültürel merkezi haline gelmiştir. Ülkenin tarihini antik dönemlerden 20. yüzyılın sonuna kadar anlatan dört müze ve iki galeriden oluşan Karadağ Ulusal Müzesi gibi ülkenin en önemli müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca doğa severler için Çetine, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Burası, çevredeki dağların, Kotor Körfezi'nin ve hatta güneşli günlerde İşkodra Gölü'nün nefes kesen manzaralarını sunan muhteşem Njegoš Mozolesi ve Lovćen Ulusal Parkı'nı ziyaret etmek için harika bir başlangıç noktasıdır.

5. Petrovac

Petrovac

Karadağ sahillerinde, turistlerin daha ünlü mekanların cazibesine karşı koyamayarak göz ardı ettiği birçok kasaba ve plaj bulunmaktadır. Petrovac, bu türden bozulmamış ve huzur arayanlar için mükemmel bir yerlerden biridir. Bu kasabada ziyaret edilmesi gereken iki önemli yer vardır. İlk olarak, kasabanın limanında bulunan ve altındaki turkuaz suların muhteşem manzarasını sunan küçük Venedik hissi veren Kastio kalesi ve ikincisi, 1902 yılında bir zeytinlikte keşfedilen ve Roma dönemine kadar uzanan geçmişi bulunan Roma mozaikleridir.

Ancak, Petrovac'ı ziyaret etmek için en iyi nedenlerden biri muhteşem plajlarıdır. Petrovac Plajı, her türlü olanakla donatılmıştır ve yeşil bitki örtüsüyle kaplı muhteşem Lucice Plajı ile gözlerden uzak Buljarica Plajı, bu kasabayı rahat bir tatil arayan her tür turist için ideal bir yer haline getirir.

Yeterince dinlendikten sonra limana uğrayabilirsin ve Katič adası olarak bilinen küçük bir adada keşfedilecek küçük mağaralar bulabileceğin teknelerden birine atlayabilirsin.

Bu içeriği paylaş