Interrail ile Nasıl Seyahat Edilir

Bu içerik en son 25.01.2024 00:22 tarihinde güncellenmiştir.

Yurt dışında uygun fiyatlı bir interrail tren yolculuğu mu planlıyorsunuz? Interrail bileti nasıl alınır, güncel bilet fiyatları nedir ve Interrail'de hangi rotalar mevcut? Bu yazı, ihtiyacınız olan tüm bilgileri kapsıyor. Ayrıca, seyahatinizi kolaylaştıracak eşyalar ve tavsiyeler de bu yazıda yer alıyor. Hazırsanız başlayalım!

Interrail Nedir

Interrail Nedir

Interrail nedir sorusu gençler arasında uygun fiyatlı yurt dışı seyahat imkanları arayışında olanlar için oldukça merak uyandırıcıdır. Interrail, gençlere özel ekonomik bir yurt dışı seyahat fırsatı sunan kombine bir tren bileti sistemidir. Bu, sıradan bir tren bileti olmanın çok ötesinde bir avantaj sağlar.

Interrail, Avrupa kıtasındaki 30 ülkeyi serbestçe gezebileceğiniz bir seyahat fırsatı sunar. Bu seyahat imkanı, Avrupa'nın gelişmiş tren ağları sayesinde zahmetsiz bir şekilde dolaşmanıza olanak tanıyan Interrail Pass ile sağlanmaktadır.  Avrupa'nın çeşitli noktalarını keşfetmek isteyenlere bütçe dostu bir seyahat alternatifi sunan bu biletle, uzun bir Avrupa rotası üzerinde tren yolculuğuna çıkabilir ve hatta feribotlar ve gemilerle de seyahat edebilirsin. Eğer sen de tren vagonlarında eşsiz bir maceraya atılmak istiyorsan, Interrail nedir ve nasıl yapılır konusunda rehberimize hoş geldin. Bu yazıda Interrail hakkında pek çok detayı ele aldık ve işine yarayabilecek bilgileri sunduk. Şimdi, bu detaylara birlikte göz atalım, hazır mısın?

— Reklam —

Interrail Kimler Yapabilir

Interrail, belirli bir tarih aralığı içinde geçerli olan ve kapsadığı ülkelerde serbestçe tren kullanma imkanı tanıyan bir bilet türüdür. Yani tek bir biletle istediğiniz yerde ve zamanda trenlere binebilirsiniz. Bu biletler, özel bir tren için değil, genel tren hizmetleri için geçerli olduğundan herhangi bir kota veya sınırlama içermez. Dolayısıyla, biletlerin tükenmesi veya erken alınması gibi endişelere gerek yoktur.

Interrail biletleri genellikle gençlerle özdeşleştirilse de, aslında her yaş grubundan insan bu avantajlı biletten faydalanabilir. Sırt çantasıyla seyahat kültürünü benimseyen ve ekonomik bir seyahat arayan herkes Interrail biletini kullanabilir. Ancak gençler bu tür seyahatleri daha sık tercih ettiği için Interrail, genellikle gençlerle özdeşleştirilir. Bu bilet aynı zamanda 28 yaşın altındaki kişilere özel indirimler sunar. Eğer 28 yaşın altındaysanız, bu indirimli bilet fiyatlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak, eğer 28 yaşın üzerindeyseniz veya orta yaşta bir gezgin iseniz, hala Interrail biletini alabilir ve macera dolu bir seyahate çıkabilirsiniz. Bu bilet, sizi konfor alanınızın dışına çıkmaya teşvik eden uzun süreli bir seyahat deneyimi sunar. Eğer yollarda olmayı seven biriyseniz ve farklı tatil alternatifleri arasında yer almasını istiyorsanız, Interrail'i kamp veya karavan hayatı gibi seçenekleriniz arasına eklemelisiniz.

Interrail Nasıl Yapılır

Interrail, dünya keşfi arzusuyla ortaya çıkar ve kolayca planlanabilir bir program sayesinde keyifli ve eğlenceli bir deneyim haline dönüştürülebilir. Interrail yapmayı düşünenler için hazırladığımız rehber, gerekli tüm bilgilere ulaşmalarını sağlar. Interrail ile gezilecek ülkelerin keşfi için belirli bir zaman sınırlaması yoktur. Ne zaman seyahat etmek ve yeni yerler görmek istiyorsanız, tatiliniz o zaman başlar. Tek yapmanız gereken pasaport bilgilerinizi güncellemek, vize gerektiren ülkeler için vize almak ve çantanızı hazırlamaktır. Yolculuk öncesi sorunsuz bir şekilde hareket etmek için rezervasyonları önceden yapabilir ve gerekli koşulları yerine getirebilirsiniz. Böylece son dakika telaşına düşmeden, keyfiniz kaçmadan kendinizi yeni diyarlarda bulabilirsiniz. Interrail şartları, diğer Avrupa turlarından farklılık göstermez ve yalnızca pasaport ve vize gereklidir. Pasaport olmayanlar içinse Interrail yapmayı düşündükleri tarihten en az 1-2 ay önce pasaport işlemlerine başlamaları önemlidir. Interrail bileti alırken vize gerekmemekle birlikte, Avrupa ülkelerine giriş yapılırken Schengen Vizesi almak gerekmektedir. Ayrıca, belirlenen rotaya bağlı olarak uçakla seyahat edilecekse uçak bileti de önceden alınmalıdır.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Vize Nedir? Vize Hakkında Genel Bilgiler

Interrail Bilet Fiyatları

Interrail Bilet Fiyatları

Interrail, masraf açısından değerlendirildiğinde, diğer Avrupa turlarına göre daha ekonomik bir seçenek sunmaktadır. Interrail bilet fiyatları, genç ve yetişkin kategorilerinde farklılık gösterir ve bilet tipi ile mevkisi de fiyatları etkileyen diğer faktörler arasında yer alır.

Interrail'de kullanılabilecek birçok farklı bilet türü bulunmaktadır ve bunlar şu şekildedir:

 • 1 Ay İçinde 4 Gün (Flexi): 246.00 €
 • 1 Ay İçinde 5 Gün (Flexi):  282.00 €
 • 1 Ay İçinde 7 Gün (Flexi): 335.00 €
 • 2 Ay İçinde 10 Gün (Flexi): 401.00 €
 • 2 Ay İçinde 15 Gün (Flexi): 493.00 €
 • 15 Gün Sürekli Geçerli: 443.00 €
 • 22 Gün Sürekli Geçerli: 518.00 €
 • 1 Ay Sürekli Geçerli: 670.00 €
 • 2 Ay Sürekli Geçerli: 731.00 €
 • 3 Ay Sürekli Geçerli: 902.00 €

Yukarıdaki fiyatlar 2. mevki bilet fiyatlarıdır ve genellikle gençler tarafından tercih edilir. Daha konforlu bir seyahat için birinci sınıf trenlerde yolculuk yapmak isteyenler, biraz daha maliyetli olan 1. mevkiden bilet almayı tercih edebilirler. Bu seçenekler, Interrail kullanıcılarına bütçe ve tercihlerine uygun esneklik sağlar.

İstanbul'dan Interrail macerasına trenle başlamayı düşünenler, yukarıda belirtilen Interrail bilet fiyatlarına ek olarak, rotalarına bağlı olarak Yunanistan veya Bulgaristan üzerinden geçeceklerse ek biletler almaları gerekebilir. Bu ek biletler ve fiyatları şu şekildedir:

Yunanistan Rotası için;

 • İstanbul - Pythion - İstanbul Bileti: 13.20 Euro

Bulgaristan Rotası için;

 • İstanbul - Kapıkule - İstanbul Bileti: 15 Euro

Interrail Bileti Nereden Alınır

Eğer Interrail yapma düşüncesi aklınıza yattıysa, bilet almak için üç farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu seçenekler arasından en uygun olanı seçerek Interrail bileti sahibi olabilirsiniz. İşte başvurabileceğiniz yollar:

TCDD Gişeleri

Herhangi bir TCDD gişesine giderek Interrail biletinizi kolayca satın alabilirsiniz. Ancak bu işlemi internet üzerinden gerçekleştiremezsiniz; ücreti elden ödemeniz gerekmektedir. Grup halinde seyahat etmeyi planlıyorsanız, her katılımcının kendi biletini alması gerekmektedir. Bilet doğrudan pasaport sahibine kesildiği için devir işlemi mümkün değildir. Ancak biletinizi kendi ülkenizden alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Farklı bir ülkede olduğunuzda da Interrail biletini kolayca satın alabilirsiniz.

Turizm Acentaları

Şehrinizde bulunan akredite turizm acenteleri aracılığıyla Interrail bileti satın alabilirsiniz. Başvurmadan önce hangi acentelerin bu hizmeti sağladığını araştırmanız yeterlidir.

Interrail'in Resmi Websitesi

Biletinizi doğrudan Interrail'in resmi web sitesi üzerinden online olarak satın alabilirsiniz. Ancak bu seçenekte kargonun elinize ulaşması yaklaşık 10 gün sürecektir, bu nedenle seyahat planlarınızı bu zamanlamayla örtüştürmeyi unutmamanız önemlidir. Eğer bu süre sizin için uygun değilse, diğer seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Interrail Rotaları

Interrail rotaları kişinin kendi istekleri ve beğenilerine göre özelleştirilebilir. Sabit bir Interrail rotası bulunmamakla birlikte, her kişi kendi tercihlerine ve ilgi alanlarına göre rotasını belirler.

Interrail seyahati için en iyi rotayı oluşturmak isteyenler, genellikle internet aramalarında "Interrail Türkiye" grubuna rastlarlar. Bu grup, yıllardır Interrail deneyimi yaşamış ya da yaşamak isteyenler arasında dostluk köprüleri kurmayı ve yardımlaşmayı seven bir topluluktur.

Binlerce üyeye sahip olan bu grup, Interrail yolcularının birbirleriyle tanışmasını kolaylaştıran öğeler içerir. Grup üyeleri, Interrail bileklik ya da Interrail t-shirt gibi kıyafet ve aksesuarlar aracılığıyla yurt dışında birbirlerini kolaylıkla tanıyabilirler. Bu sayede seyahat deneyimleri, sadece yeni yerleri keşfetmekle kalmaz, aynı zamanda benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla paylaşımı da içerir.

Interrail yapanların sıkça tercih ettiği rotalar genellikle aşağıdaki gibi kategorize edilebilir;

Kısa Doğu Avrupa Turu:

 • Berlin - Prag - Krakow - Budapeşte - Viyana - Berlin

Uzun Avrupa Turu:

 • Roma - Floransa - Venedik - Nice - Monte Carlo - Barcelona - Sevilla - Madrid - Paris - Brugge - Brüksel - Amsterdam - Berlin - Frankfurt

Orta Avrupa Turu:

 • Paris - Amsterdam - Berlin - Prag - Münih - Paris

İskandinavya Turu:

 • Kopenhag - Malmö - Stockholm - Helsinki - Rovaniemi - Kemi - Luleå - Narvik - Gällivare - Östersund - Karlstad - Oslo - Kopenhag

Genellikle bu rotalar popüler olsa da, Interrail yapanlar kendi hayal güçleri ve istekleri doğrultusunda benzersiz rotalar oluşturabilirler. Yolda olmanın getirdiği özgürlükle birlikte, seyahat esnasında rotayı değiştirmek de mümkündür.

Yani, belirli bir rota belirlemek yerine, spontane yaşanan yolculuklarda eşsiz deneyimler yaşamak da mümkündür. Interrail tren saatleri yer ve zamana bağlı olarak değiştiği için aniden gelişen rota değişiklikleri, bu seyahati yapanlar arasında oldukça yaygın bir durumdur. Bu da Interrail deneyimini daha esnek ve keşif dolu kılar.

Interrail Çantası Hazırlamak

Interrail çantası hazırlamak genellikle zahmetli görünse de, seyahat heyecanıyla birleştiğinde keyifli ve heyecan verici bir uğraş haline gelebilir. Interrail, uzun bir yolculuk olduğu için çantanızın doğru şekilde hazırlanması son derece önemlidir. Bu nedenle gereksiz ağırlığa sebep olacak eşyaları çıkarmak ve çantanızı düzenlemek, rahat bir seyahat için önemlidir. İşte Interrail için yanınızda bulundurmanız gereken temel 10 şey:

 • Havlu
 • Asma Kilit
 • Küçük Çanta
 • Konserve Yiyecekler
 • Uyku Tulumu
 • Kişisel Bakım Ürünleri
 • Termos
 • İlk Yardım Paketi
 • Taşınabilir Şarj Aleti
 • Not Defteri

Interrail yaparken, havlu kesinlikle olmazsa olmazdır. Asma kilit, hostellerde ve trenlerde değerli eşyalarınızı güvence altına almanıza yardımcı olur. Soğuk günlerde seyahat edenler, termos sayesinde her yerde sıcak içeceklerini keyifle içebilirler. Küçük çanta, günlük gezileri daha konforlu hale getirmenize yardımcı olurken, uyku tulumu geceleri daha rahat geçirmenize olanak tanır. Not defteri ise gezilerinizin olmazsa olmazıdır, bu sayede deneyimlerinizi not alabilir ve keyifli anılar biriktirebilirsiniz. Ayrıca, Interrail tren saatleri gibi pratik bilgileri de not defterinize ekleyebilirsiniz.

Interrail Konaklama ve Müze Maliyetleri

Interrail ücretleriyle ilgili olarak önce Interrail Bilet Fiyatlarına değinmiştik; ancak bu sadece masrafın bir kısmını oluşturur. Interrail seyahatiniz sırasında, konaklama, müze ve ören yerleri giriş ücretleri gibi çeşitli masraflarla da karşılaşabilirsiniz.

Hostel ve müze ücretleri, şehirden şehre ve dönemden döneme değişiklik göstermekle birlikte genellikle günlük ortalama 10-20 Euro arasında değişir. Konaklama ücretlerini öğrenmek veya rezervasyon yapmak için birçok internet sitesi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • booking.com
 • hostelworld.com
 • hostels.com

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

En Güvenilir Otel Arama Siteleri

Ayrıca, ücretsiz konaklama imkanı da vardır. CouchSurfing gibi platformlar aracılığıyla, gezgin dostu insanların evlerinde ücretsiz konaklayabilir ve bu şekilde yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Müze giriş ücretleri de şehirden şehre ve müzeden müzeye değişir. Örneğin;

 • Paris'teki Louvre Müzesi – 17 Euro
 • Amsterdam'daki Rijksmuseum – 17.5 Euro
 • Atina'daki Akropolis – 5 Euro

Rotanızdaki müzelerin giriş fiyatlarını internet üzerinden araştırarak, ortalama bir maliyet çıkarabilir ve bütçenizi daha iyi planlayabilirsiniz. Bu sayede seyahatinizin mali boyutunu daha iyi kontrol altında tutabilirsiniz.

Interrail Ülkeleri Hangileridir

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Bosna-Hersek
 • Bulgaristan
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hırvatistan
 • Hollanda
 • İngiltere
 • İrlanda Cumhuriyeti
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • Karadağ
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Makedonya Cumhuriyeti
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Romanya
 • Sırbistan
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Türkiye
 • Yunanistan

Bu içeriği paylaş