Ev Alma Karşılığında Oturma İzni Veren Ülkeler

Bu içerik en son 11.02.2024 23:47 tarihinde güncellenmiştir.

Yurtdışında yaşamak ve çalışmak isteyenler için, ev alımı karşılığında oturma izni veren ülkelerin sayısı giderek artıyor. Bu yazımızda, dünyanın çeşitli bölgelerinde yatırım yaparak elde edilebilecek oturma izni fırsatlarına odaklanacağız. Sizleri, ev sahibi olmanın ötesinde bir avantaj sunan, yatırım yaparak ikamet hakkı kazanmanın pratik yollarını keşfetmeye davet ediyoruz. Hangi ülkelerde bu imkanın sunulduğunu inceleyerek sizlere bilgi dolu bir rehber sunacağız.

Yatırım yaparak yeni bir hayata adım atmak isteyenler için kapsamlı bir kaynak olacak bu yazıyı kaçırmayın!

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Dünyanın En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeleri

Mülk Satın Almanın Oturma Hakkı Kazandırdığı Yerler

Yunanistan

Yunanistan

Yunanistan'da en az 250,000 € değerinde bir gayrimenkul satın alırsanız, kalıcı ikamet hakkına sahip olma niteliğine sahip olursunuz. Hükümet, minimum yatırım miktarını 500,000 Euro'ya çıkarma niyetini açıklamıştır ancak bu değişikliğin ne zaman gerçekleşeceğini belirtmemiştir.

Bu oturum izni, 5 yıl boyunca geçerli olup, mülkünüzü elinizde bulundurduğunuz sürece yenilenebilir. Ayrıca, eşinize ve 21 yaşına kadar olan çocuklarınıza ikamet hakkı tanır.

Yunanistan'da elde edilen bir ikamet izni, size Schengen Bölgesi'ne tam erişim sağlar. Yedi yıl sürekli ikametin ardından Yunan vatandaşlığı için başvuruda bulunma hakkına sahip olursunuz.

— Reklam —

Malta

Malta

Gozo dahil Güney Malta adalarında minimum yatırım tutarı 300,000 Euro iken, daha zengin kuzey Malta bölgelerinde bu miktar 350,000 Euro'dur. Malta'da elde edilen bir ikamet izni, size Schengen Bölgesi'ne tam erişim sağlar.

Portekiz

Portekiz

Portekiz'de en az 500,000 Euro değerinde bir gayrimenkul edinimi ile ikamet hakkına sahip olabilirsiniz. Düşük yoğunluklu veya düşük gelirli bir bölgede gayrimenkul satın alırsanız bu eşiğin alt limiti 400,000 Euro'ya düşer. Eğer gayrimenkul en az 30 yaşındaysa veya kentsel bir yenileme bölgesinde bulunuyorsa ve renovasyon yapılıyorsa, minimum satın alma tutarı 350,000 Euro'ya düşebilir, hatta uygun bir bölgedeki eski gayrimenkuller için 280,000 Euro olabilir.

Altın Vize (Golden Visa) için uygun bir yatırımın hepsi belirli bir iç kesim Portekiz bölgeleri ile Azor ve Madeira Özerk Bölgeleri'nde sınırlıdır. Lizbon, Porto ve sahil boyunca bulunan konutlar bu programa uygun değildir.

Bu program, nitelik kazanmak için Portekiz'de vergi ikametgahı olmanızı gerektirmez. İlk yıl içinde yedi gün ve ardından gelen iki yıllık dönemlerde toplamda 14 gün Portekiz'de bulunmak, statünüzü korumak için yeterlidir.

İspanya

İspanya

İspanya'da gayrimenkul satın alarak ikamet hakkı elde etmek için en az 500,000 Euro yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu bir mülk veya iki veya daha fazla daha ucuz mülk birikimi olabilir, ancak başlangıçtaki 500,000 Euro yatırımının ipoteksiz olması gerekmektedir. 500,000 Euro üzerindeki herhangi bir miktar ipotek ile finanse edilebilir.

Süreci başlatmak için bir mülk satın almak için bir sözleşme imzaladıktan ve gerekli fonları İspanyol bir banka hesabına yatırdıktan sonra İspanya'da altı aylık bir vize başvurusu yapabilirsiniz. Daha sonra, İspanya dışından verilebilecek beş yıllık yenilemeler için başvuruda bulunacaksınız. Vize, çalışma hakkını ve bir kez istihdam edildikten sonra İspanyol faydalarına erişim hakkını içerir. İspanya'da asgari bir kalış süresi gerekmemektedir.

Ancak, İspanya, ülkede bulunan gayrimenkullerin tahmini kira gelirini vergiler. Bu nedenle, Golden Visa programına hak kazanmak için satın alınan ancak içinde yaşamadığınız veya kiraya vermediğiniz bir mülke sahipseniz, hala ondan kira geliri elde ediyormuş gibi vergilendirileceksiniz.

Karadağ

Karadağ

Karadağ, ülkede gayrimenkul satın alan herkese ikamet hakkı sunmaktadır ve bu hakkı kazanmak için belirtilmiş bir minimum yatırım tutarı bulunmamaktadır. Pratikte, bu miktar genellikle 50,000 Euro civarında olup, bu da Karadağ'ı Avrupa'da uygun maliyetli bir ikamet seçeneği haline getirmektedir.

Ancak, Karadağ'ın programının bir dezavantajı, ikamet iznini yılda bir kez yenilemek zorunda olmanızdır. Ayrıca, Karadağ, AB veya Schengen Bölgesi üyesi olmadığından, ülkede ikamet hakkına sahip olmanın Avrupa'nın geri kalanına kolay erişim sağlamadığı bir dezavantajı bulunmaktadır.

Letonya

Letonya

İkamet için minimum yatırım tutarı 250,000 avro, buna ek olarak gayrimenkul değeri üzerinden hesaplanan %5'lik bir başvuru ücretidir. İkamet statünüzü korumak için yılda bir kez ülkeyi ziyaret etmeniz yeterlidir.

Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya

Konut satın alan kişilere oturum izni veren bir diğer ülke ise Kuzey Makedonya. Ülke 40.000 Euro ve üzeri bir tutarda ev satın alan kişilere 1 yıllık oturma izni sağlıyor. Makedonya'nın uyguladığı kurallara göre evi devredene kadar oturma izni her sene yenileniyor ve evi satın alan kişinin ailesi de oturum iznine sahip oluyor.

Meksika

Meksika

Meksika'da değeri 4.8 milyon Meksika pesosunu aşan bir mülk, size geçici ikamet hakkı sağlar. Geçici ikamet hakkını dört yıl boyunca elde edebilir ve bu sürenin sonunda kalıcı bir ikamet hakkı için uygun hale gelebilirsiniz. Bu yol kullanılarak kalıcı ikamet hakkına geçişte genellikle finansal eşiklere uyma zorunluluğunuz bulunmaz.

Ekvador

Ekvador

Ekvador, dünyada gayrimenkul satın alarak ikamet edebileceğiniz en uygun yerlerden biridir. En azından 100 asgari ücretlik bir yatırım yapmanız gerekiyor ki bu da 2022'de 42,500 dolar anlamına gelmektedir.

Bu yatırım vizesi iki yıl boyunca geçerlidir. 21 ayın ardından kalıcı ikamet başvurusu yapabilir veya geçici ikametinizi yenileyebilirsiniz.

Ekvador, yeni sakinler için ülkede belirli bir süre geçirme gereksinimleri getirir, ancak bu sınırları ihlal etmenize izin verir. (para cezası ödemeniz yeterlidir) Kalıcı bir sakin olarak Ekvador'dan iki yıla kadar ayrılabilir ve statünüzü kaybetmezsiniz.

Kolombiya

Kolombiya

Kolombiya'da bir ikamet hakkı elde etmek için değeri Kolombiya'daki asgari ücretin 350 katından fazla olan bir mülk satın almanız gerekmektedir. Güncel asgari ücret 1 milyon Kolombiya pesosu olup bu da güncel minimum yatırım tutarının 350 milyon Kolombiya pesosu veya yaklaşık olarak 72,000 dolar olduğu anlamına gelir.

Bu yatırım, size geçici bir M-10 ikamet vizesi sağlar. M-10 vizesi üç yıla kadar geçerli olup ülke dışında altı ardışık ay geçirirseniz geçersiz hale gelir.

Eğer Kolombiya'da "kalıcı" bir yatırımcı olarak 650 katı Kolombiya asgari ücreti yatırım yaparsanız, kalıcı ikamet hakkı elde edebilirsiniz. Ancak, Kolombiya'da "kalıcı" ikamet her beş yılda bir yenilenmelidir. Ayrıca, bu ülkede asgari ücret her yıl arttırılmaktadır.

Panama

Panama

Bu ülkenin Dostane Uluslar ikamet programına katılmak için en az 200,000 dolar tutarında bir gayrimenkul yatırımı yapmanız gerekmektedir. Satın alma işlemi nakit olarak veya yerel bir bankadan alınacak ipotekle gerçekleştirilebilir.

Dostane Uluslar programı kapsamında önce geçici bir ikamet kartı alacaksınız ve bu kart iki yıl boyunca geçerlidir. İki yılın sonunda, Panama'da kalıcı ikamet başvurusu yapma hakkına sahip olacaksınız. Alternatif olarak, 500,000 dolar veya daha fazla değerde bir gayrimenkul satın alarak derhal kalıcı ikamet hakkı elde edebilir ve herhangi bir yenileme yapmanıza gerek kalmaz.

Bu içeriği paylaş