Dünyanın En Güvenli 10 Şehri

Bu içerik en son 10.02.2024 01:15 tarihinde güncellenmiştir.

Yeni bir ülkeye seyahat planları yapıyorsanız veya yeni bir yere taşınmayı düşünüyorsanız, stresi ve belirsizliği azaltmak için güvenli ve emniyetli bir destinasyon seçmek önemlidir. Yeni bir şehre seyahat etmek heyecan verici bir deneyim olabilir ancak özellikle güvenlik endişesi varsa sinir bozucu da olabilir.

Dünya genelinde bazı şehirler diğerlerine göre daha yüksek suç oranlarına sahiptir, bu da seyahat planlarınızı olumsuz etkileyebilir. Ancak, birçok güvenli şehir bulunmaktadır ki bunları ziyaret ederken veya konaklarken zihninizi rahatlatarak seçtiğiniz destinasyonunun güzelliklerini, seslerini ve kültürünü keşfetmenizi sağlar. Dünyanın en güvenli şehirleri düşük suç oranlarına sahiptir, bu da onları hem turistler için çekici kılar hem de sakinler için ideal hale getirir. Etkili güvenlik önlemleri ve istikrarlı hükümetler de bu güvenli şehirlerin yüksek güvenlik seviyelerine katkıda bulunur.

Bir ülkenin güvenliğini ölçmek için Küresel Barış Endeksi kullanılıyor. Bir şehrin güvenliğini ölçmek için ise Economist Intelligence Unit'in Güvenli Şehirler Endeksi (SCI) kullanılıyor. SCI, dijital güvenlik, sağlık güvenliği, altyapı ve kişisel güvenliği kapsayan 57 göstergede dünya çapında 60 destinasyonu sıraladı. Buna göre şehirlere 0 ile 100 arasında bir puan veriliyor.

— Reklam —

Güvenli Şehirler Endeksi raporuna göre, dünyanın en güvenli şehirleri aşağıdaki gibidir;

Dünyanın En Güvenli Şehirleri

  • 1. Tokyo, Japonya (92.0)
  • 2. Singapur (91.5)
  • 3. Osaka, Japonya (90.9)
  • 4. Amsterdam, Hollanda (88.0)
  • 5. Sydney, Avustralya (87.9)
  • 6. Toronto, Kanada (87.8)
  • 7. Washington D.C., Amerika Birleşik Devletleri (87.6)
  • 8. Kopenhag, Danimarka (87.4)
  • 9. Seul, Güney Kore (87.4)
  • 10. Melbourne, Avustralya (87.3)

1. Tokyo, Japonya (92.0)

Tokyo

Dünyanın en güvenli şehri unvanını alan Tokyo, bu başarıyı birkaç yıldır süregelen yenilikçiliği, altyapısı ve üst düzey sağlık sistemi ile haklı olarak elde etmiştir.

Tokyo'nun büyük bir nüfusa sahip olmasına rağmen dünya genelinde en düşük suç oranına sahip şehirlerden biri olması şaşırtıcı değil. Tehlikeli bölgeler azdır ve gece geç saatlerde insanların toplu taşıma kullanmaları veya yalnız yürümeleri oldukça yaygındır.

Tokyo'nun yüksek güvenlik skoruna önemli bir katkıda bulunan faktör, diğer insanların alanına ve eşyalarına saygı gösterilmesidir, ki bu Japon toplumunda temel bir ilkedir.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Tokyo Gezi Rehberi

2. Singapur, Singapur (91.5)

Singapur

Tokyo'nun hemen ardından yükselen bir diğer Asyalı komşusu Singapur, etkin yönetimi ve sıkı yasaları ile ünlüdür. Şehir aynı zamanda dünya standartlarında ve son derece sofistike bir ulaşım sistemi, gelişmiş dijital güvenlik ve düşük suç oranlarına sahiptir.

Singapur'u seyahat etmek ve yaşamak için bu kadar çekici kılan bir diğer önemli unsur ise temizlik konusundaki ünüdür. Yıllar boyunca, Singapur, çöp atmaktan dahil olmak üzere birçok istenmeyen davranışı ortadan kaldırmak için yoğun çaba harcamıştır. Halka açık alanlarda çöp atmak size 300 dolar veya daha fazla bir para cezası getirebilir.

3. Osaka, Japonya (90.9)

Osaka

Japonya uzun yıllardır güvenlik, sağlık ve yenilik konularında lider bir ülke olmuştur. Bu nedenle, doğal olarak, bu güvenli şehirler listesinde başka bir Japon şehri de bulunmaktadır - Osaka. Şu anda dünyanın en güvenli şehirleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır.

Bunu sağlayan faktörler arasında olağanüstü ve insan dostu altyapısı bulunmaktadır. Osaka'nın en yüksek güvenlik katkısı, sağlık güvenliği ve buna kolay erişimidir. Şehir, Japonya'da en hızlı acil durum tepki sürelerinden birine sahiptir.

4. Amsterdam, Hollanda (88.0)

Amsterdam

Amsterdam, Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biridir ve bu nedenle her yıl milyonlarca ziyaretçiyi cezbetmektedir. Aynı zamanda yeni bir hayata başlamayı düşünenler için de popüler bir şehirdir.

Bu durumun başlıca nedeni, dünya genelinde en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olmasıdır. Aslında, Amsterdam, sağlık güvenliği açısından Stockholm ile birlikte dördüncü sırada yer almaktadır.

Güvenlik skoruna en büyük katkı sağlayan faktörlerden biri de felaketlere karşı hazırlıklı olmasıdır. Şehir, gelecekteki şoklar ve potansiyel terör saldırıları konusunda olağanüstü bir güvenlik puanına sahiptir. (99.2)

Amsterdam'ın sürdürülebilir uygulamaları ve yüksek yaşam kalitesi, birçok gezgin ve yerli için büyük bir çekicilik unsuru oluşturuyor. Şehir genelinde çok sayıda bisiklet rotası, insanları ihtiyaçlarına ulaşmak için bisiklete binmeye teşvik eder, bu da emisyonları ve hava kirliliğini azaltır.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Amsterdam Gezi Rehberi

5. Sydney, Avustralya (87.9)

Sydney

Sydney, Avustralya'nın finans merkezi ve gelişmekte olan bir metropolüdür. Çeşitliliği ve kapsayıcı kültürüyle tanınır ve dünya genelinden ziyaretçi ve göçmenleri içtenlikle karşılar.

Şehir, zengin iş ve istihdam fırsatları sunar ve bu nedenle nispeten düşük bir işsizlik oranına sahiptir. Araştırmacılar, bu durumun şehrin düşük suç oranına katkıda bulunduğunu söylüyorlar.

Bununla birlikte, mükemmel altyapı, harika bir sağlık sistemi ve sürdürülebilirliğe büyük önem verilmesi, Sydney'i gezginler ve yerliler için dünyanın en güvenli şehirleri listesine yerleştiriyor.

6. Toronto, Kanada (87.8)

Toronto

Toronto, çeşitliliği ve büyüyen ekonomisiyle ünlü olan Kanada'nın en kalabalık şehridir. Yoğun nüfuslu bir şehir olmasına rağmen, güvenlik konusunda oldukça iyi bir konuma sahiptir. Çünkü güvenliği sadece tek bir alana odaklı değil, birkaç alana dağılmış durumdadır.

Bunlar; dijital güvenlik ve siber güvenlik, sağlık güvenliği ve kişisel güvenlik alanlarıdır. Şehrin kalabalık yerlerinde zaman zaman cep telefonu hırsızlığı gibi vakalar olsa da, ciddi sokak suçları gibi şeylerden neredeyse hiç haberdar olmazsınız.

7. Washington D.C., Amerika Birleşik Devletleri (87.6)

Washington

Washington, D.C.'nin dünyanın en güvenli şehirlerinden biri ve Amerika Birleşik Devletleri'nin en güvenli şehirlerinden biri olması sanırım hiç şaşırtıcı değil. Sonuçta şehir, ABD'nin başkanına ev sahipliği yapıyor.

Sadece dijital güvenlik açısından bakıldığında, bu alanda dünyanın en güvenli 4. şehridir ki bu da tabiki oldukça doğal çünkü Beyaz Saray tüm sırlarını korumak isteyecektir. Ancak, bu sadece Amerika'nın elitlerine değil, aynı zamanda düzenli vatandaşlar ve ziyaretçiler de devletin siber ve dijital güvenliğinden faydalanmaktadır.

Başkent olması nedeniyle Washington, birçok diğer ABD şehrinden daha iyi altyapıya ve sofistike bir ulaşım sistemine sahiptir.

8. Kopenhag, Danimarka (87.4)

Kopenhag

Kopenhag, iddialı su kanalları ve renkli evleriyle Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biridir. Avrupa'nın en eski eğlence parkı olan Tivoli Bahçeleri'nin ev sahibi olmasıyla da ünlüdür.

Bu şehir, iyi eğitimli ve her zaman hazır bir polis gücü sayesinde dünyanın en düşük suç oranına sahip şehirlerinden biridir.

Kopenhag'ın sakinleri aynı zamanda yüksek bir yaşam kalitesinden ve mükemmel bir sağlık sistemine erişimden de faydalanmaktadır. Bakımlı altyapısı, sürdürülebilirliğin öneminin farkında etkili bir ulaşım sistemi, tüm bunlar Kopenhag'ın Güvenli Şehirler Endeksi'ne katkıda bulunur.

Başka bir önemli faktör de yerlilerin birbirlerine olan güveni ve ilgisi.

9. Seul, Güney Kore (87.4)

Seul

Seul, Asya'daki en iyi seyahat destinasyonlarından biridir ve son yıllarda farklı sektörlerdeki teknolojik ilerlemeler ve yenilikler sebebiyle pek çok övgü almaktadır.

Seul, sakinlerine güvenli gıda ve su sağlama odaklı sürdürülebilirlik çabaları ve dikkati nedeniyle Asya'nın en güvenli üçüncü şehri olarak sıralanmıştır. Siber ve kişisel güvenlik burada önemli bir konudur ve gece geç saatlerde dahi insanların yalnız ve güvenle sokaklarda yürüdüğünü görebilirsiniz.

Seul'de gerçek bir topluluk hissi vardır ve herkes birbirine göz kulak olmaya çalışır. Seul'ün mükemmel bir şekilde öne çıktığı alanlardan biri sağlık hizmetleridir çünkü dünyanın en hızlı acil müdahale ekiplerinden birine sahiptir.

10. Melbourne, Avustralya (87.3)

Melbourne

Melbourne, "Avustralya'nın Kültür Başkenti" olarak bilinir ve ülkenin ikinci büyük şehridir.

2019'da yapılan bir Time Out anketine göre, Melbourne, "Dünyanın En Mutlu Şehri" seçildi. Bu büyük ölçüde burada yaşayan insanların kendilerini oldukça güvende hissetmelerinden kaynaklanmaktadır. Melbourne, Avustralya'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir ve taşınmayı düşünen insanlar için popüler bir seçenektir.

Bu, nispeten düşük suç oranlarına, iyi bir altyapıya ve kişisel güvenliğe büyük önem verilmesine dayanmaktadır. Sağlık sistemi aynı zamanda dünyanın en iyilerinden biridir.

Bu içeriği paylaş