Amasya'ya Nasıl Gidilir

Bu içerik en son 11.02.2024 16:57 tarihinde güncellenmiştir.

Yeşilırmak Nehri ile İnegöl Dağı arasında önemli bir tarihi merkez olan Amasya, Türkiye'nin hemen hemen her yerinden kara, hava ve demiryolu ile ulaşılabilen ve ulaşım ağları oldukça gelişmiş bir destinasyondur. Amasya, İç Anadolu Bölgesi ile Karadeniz'i birbirine bağlayan karayolları üzerinde bulunuyor, bu durum da ulaşım açısından oldukça elverişli bir konumda olmasını sağlıyor.

Amasya Nerededir

Amasya, Karadeniz bölgesinin Orta Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Amasya'nın

 • Kuzeyinde Samsun
 • Güneyinde Yozgat
 • Doğusunda Tokat
 • Batısında Çorum

şehirleri bulunuyor.

— Reklam —

Amasya'ya Nasıl Gidilir

Amasya - Gece Manzarası

Amasya şehri ulaşım açısından Karadeniz'in en kolay ulaşım sağlanabilen şehirlerinden biridir. Şehrin ulaşım ağı hem hava, hem kara hem de demiryolu ulaşımını içermektedir. Merzifon Havalimanı, Samsun-Amasya treni ve çevre illeri birbirine bağlayan modern otoyollar ziyaretçilere kolaylık sağlıyor. Amasya'yı ziyaret etmek niyetindeyseniz bu ulaşım araçlarından kendiniz için en uygun seçimi yapabilirsiniz.

Amasya'ya Hava Yolu ile Ulaşım

Amasya'ya ulaşım için tercih edilen seçeneklerin başında havayolu ile ulaşım geliyor. Havayolu ulaşımında tercih edilmesi gereken havalimanı Merzifon Havalimanı'dır. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çeşitli büyükşehirlerden Amasya'ya uçak ile ulaşım mümkündür. Merzifon ilçesinde bulunan havalimanı, Amasya şehir merkezine yaklaşık olarak 45 km uzaklıktadır. Amasya'ya ulaşım havayolunu kullandığınızda oldukça kısadır ve ortalama 1 saat 30 dakika sürmektedir.

Havaalanından şehir merkezine ulaşım için ise, hemen havalimanı çıkışında yer alan özel otobüs firmalarının servislerini kullanabilirsiniz. Bu servislerle çevre illere ulaşım da mümkündür. Bu firmaların hareket saatleri uçuş seferlerine düzenlenmektedir ve şehir merkezine yaklaşık 45 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir. Bu otobüs firmalarının en bilineni DDM Tur'dur ve hemen havalimanı çıkışında biletinizi satın alabilirsiniz.

Amasya'ya Otobüs ile Ulaşım

Karadeniz bölgesinin önemli şehirlerinden birisi olan Amasya'ya ülkemizin birçok şehrinden otobüs ile ulaşım şansı bulunuyor. Otobüs ile ulaşım için şehir merkezinde yer alan Amasya Otogarı kullanılmaktadır. Bununla beraber Merzifon ve bazı diğer ilçelerde bulunan otobüs terminalleri de kullanılabilmektedir.

Bazı büyükşehirlerden Amasya'ya otobüs ile ulaşım süreleri aşağıdaki gibidir;

 • İstanbul - Amasya arası otobüs yolculuğu yaklaşık olarak 10 saat sürmektedir.
 • Ankara - Amasya arası otobüs yolculuğu yaklaşık olarak 5 saat sürmektedir.
 • İzmir - Amasya arası otobüs yolculuğu yaklaşık olarak 14 saat sürmektedir.
 • Bursa - Amasya arası otobüs yolculuğu yaklaşık olarak 11 saat sürmektedir.

Amasya Otogarı, zaten şehir merkezinde yer aldığından otogar çıkışından merkeze ulaşım çok kolaydır. Otogar, şehir merkezine yaklaşık olarak 2 km uzaklıktadır. Otogardan geçen otobüs, dolmuş ya da taksiler kullanılarak şehir merkezine 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaşım sağlanabilmektedir.

Amasya'ya Trenle Ulaşım

Amasya'ya tren ile ulaşım için sadece Samsun'dan hareket eden tren ile sağlanabilmektedir. Samsun Garı'ndan hareket eden trenin Amasya Garı'na ulaşması yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Bilet fiyatı ise 65 TL'dir. (2022 itibariyle)

Amasya'ya Özel Araç ile Ulaşım

Amasya'ya özel aracınız ile seyahat edecekseniz izleyeceğiniz rota yola çıktığınız şehre göre değişiklik gösterecektir. Hareket şehrinize göre E-80, Anadolu Otoyolu, D-200, D-300, E-96 karayollarını kullanabilirsiniz.

 • İstanbul, Çorlu, Yalova, Sakarya gibi şehirlerden hareket eden ziyaretçiler, E-80 Karayolunu kullanarak Amasya'ya ulaşım sağlayabilir. Bu güzergahla İstanbul - Amasya arası ulaşım yaklaşık 7 saat sürmektedir.
 • Ankara, Eskişehir, Kırıkkale gibi şehirlerden hareket eden ziyaretçiler D-200 veya Çorum Çankırı Yolu ve D-180'i kullanarak Amasya'ya ulaşım sağlayabilir. Bu güzergahla Ankara - Amasya arası yolculuk yaklaşık 4 saat sürmektedir.
 • İzmir, Manisa, Aydın gibi şehirlerden hareket eden ziyaretçiler, O-5 ve E-80 üzerinden Amasya'ya ulaşım sağlayabilir. Bu güzergah ile İzmir - Amasya arası ulaşım yaklaşık 10 saat sürmektedir.

Bu içeriği paylaş