Yurt Dışına İlk Kez Çıkacaklar İçin Tavsiyeler

Bu içerik en son 11.02.2024 23:34 tarihinde güncellenmiştir.

Dünya üzerinde görülecek o kadar çok yer var ki.. Ülkemizde ne kadar seyahat etmiş olursanız olun, ilk yurtdışı seyahatinize çıkmanın her zaman çok heyecan verici ve ürkütücü bir yönü vardır. Tamamen yeni, farklı ve yabancı bir yere gitmek sonsuz heyecan verici ama aynı zamanda biraz korkutucu ve kafa karıştırıcı da olabilir. Ancak böyle olmak zorunda değil! Sorunsuz bir gezi için şu basit ipuçları çok işinize yarayacaktır.

Yurtdışına çıkmadan önce neler yapılmalı?

Pasaport Çıkartmak

Yurt dışına çıkmak için öncelikle pasaport sahibi olmak gerekiyor. Pasaportsuz giriş yapabileceğiniz ülkeler arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan, Ukrayna ve Azerbaycan yer alıyor. Yani eğer seyahatinizi bu iki ülkeden birine yapmayacaksanız, ilk adım olarak pasaport sahibi olmak şart.

Pasaport sahibi olmanın yanı sıra yurt dışına çıkabilmek için pasaportunuzun en az 6 ay geçerliliğinin de olması gerekiyor. Ne yazık ki pasaportunuzun dolum süresine 6 aydan daha az bir süre kalmışsa, yönetmelikten ötürü yurt dışına çıkışınızda sorun çıkabilir, dolayısıyla pasaportun geçerlilik süresine dikkat etmekte fayda var.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Pasaport Nedir? Nasıl Alınır? Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Gidilecek Ülkeyi Seçmek

Pasaport işini hallettiniz, sıra geldi gideceğiniz ülkeyi seçmeye. Yurt dışına ilk defa seyahat edeceğiniz için ülke ve şehir seçimi son derece önem arz ediyor. Tavsiye olarak; eğer ilk seyahatinizde vize işlemleriyle uğraşmak istemezseniz vizesiz gidilebilen ülkelerden birine gidebilirsiniz veya yakın ve kısmen uçak biletlerinin daha ucuz olduğu Schengen Vizeli Avrupa ülkelerinden birine seyahat edebilirsiniz.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye'den Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri

Vize Çıkartmak

Pasaportunuz var ve gideceğiniz ülkeyi seçtiniz. Peki gideceğinz ülke Türk vatandaşlarından vize istiyor mu? Bazı ülkelerin, Türkiye vatandaşlarından vize talep ettiği unutulmamalıdır. Vize işlemlerinin zaman alabileceği için seyahatinizi planlarken önceden araştırmanız faydalı olacaktır.

Seyahat Zamanını Seçmek

Gideceğiniz ülkeye bağlı olarak seyahat edeceğiniz mevsim ve hava durumunun da tüm seyahati etkilediğini unutmamak gerekiyor. Mevsim ve hava sıcaklığı bir ülkeyi başlı başına sevebilmek için en önemli etkenlerden bir tanesi. Bazı şehirler kışın, bazı şehirler ilkbahar ve yaz sezonunda daha güzeldir. Bu yüzden gidilecek üke kadar gidilecek zamanda çok önemli. Örneğin; ilk yurt dışı seyahatinizde karlar altında ışıl ışıl dekorasyonlarla Noel ortamını ve Noel pazarlarını görmek ve o havayı solumak isteyebilirsiniz. Belki de ilkbahar veya yaz aylarında tepede parlayan güneş eşliğinde gezmek istiyorsunuzdur. Kışın seyahat etmenin ayrı güzellikleri, yaz aylarında seyahat etmenin ise ayrı güzellikleri var. Bu noktada seçim sizin ne zaman seyahat etmek istediğinize kalmış.

Uçak Bileti Almak

Gideceğiniz ülkeyi ve zamanı seçtiniz. Sıra geldi uçak bileti almaya. Bu konuda bazı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Bu konuda en önemli konular gidiş-dönüş tarihleri, bagaj konusu ve aktarma olup olmayacağıdır.

Uçak bileti alırken ilk olarak gidiş ve dönüş tarihlerinizi bir kaç kere kontrol ettiğinizden emin olun. (kimse yanlış tarihlere uçak bileti almak istemez ve bilet bir kere alındıktan sonra değiştirme imkânı olmayabilir veya oldukça uğraştırıcı olabilir)

Ayrıca havayolu şirketine göre valiz haklarınızı iyice öğrendiğinizden emin olun. Bagaja vereceğiniz valizin ve kabin valizinin kilosu her havayolu şirketinde farklı olabiliyor. İç hat-dış hat ve ekonomi-business uçuşlarının da farklı valiz hakları olabiliyor. Seyahatlerde uçuşlara daha az masraf harcamak için farklı havayolu şirketlerinin kampanyalarını takip edebilir ve yalnızca kabin valizi seçeneğini tercih ederek valize para ödemeyebilirsiniz. Kabin valizleri genellikle 8 kiloya kadar izin veriliyor. Havaalanına gitmeden önce valizinizi evde tartının üzerine koymakta yarar var. Valizlerinizin izin verilenden çok daha fazla kiloda çıkması durumunda havayolu şirketleri sizden ekstra ücret talep ediyor. Ne kadar hafif olursa o kadar iyi.

İlk yurt dışı seyahatinizde aktarmalı uçuş yapmaktan kaçının, aktarmalı uçuşlar rötar durumlarında telaşa sebep olabiliyor. Bunu önlemek için en azından ilk yurt dışı seyahatinizin olabildiği kadar konforlu geçmesi adına direkt uçuşları tercih edin.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Uygun Fiyata Uçak Bileti Bulmanın Yolları

Kalacağınız Oteli Ayarlamak

Yurt dışı seyahatinizde en önemli ihtiyaçlarınızın başında konaklama yer almaktadır. Bu nedenle kalacağınız yeri gitmeden ayarlamak çok büyük avantaj sağlayacaktır. Avrupa'nın birçok ülkesinde otellerin yanısıra uygun fiyatlı hosteller de bulunmaktadır. İnternet üzerinden bu otel veya hostellerden kendinize uygun yer ayırmak oldukça kolaydır.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

En Güvenilir Otel Arama Siteleri

Gideceğiniz Ülke Hakkında Araştırma Yapmak

Seyahat edeceğiniz ülke hakkında kısa bir araştırma fena olmaz. Hangi dil konuşuluyor, gideceğiniz mevsimde hava durumu nasıldır, hangi para birimi kullanılıyor, seyahat öncesi herhangi bir döviz değişikliği yapmak gerekiyor mu gibi konularda bilgi edinmeniz seyahat öncesi faydalı olacaktır. Ülkenin dilinde birkaç temel kelime ve cümleyi öğrenmek de ayrıca sizlere oldukça yardımcı olacaktır. (merhaba, güle güle, teşekkür gibi) Google Translate gibi uygulamaları kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz.

Cep Telefonunuzu Yurtdışına Açtırmak

İletişim sorunu yaşamamak için yurtdışına çıkmadan önce cep telefonunuzun yurtdışına açık olup olmadığını mutlaka kontrol ettirin. GSM firmasına giderek yurtdışına özel paket tercihinde de bulunabilirsiniz. Döndüğünüzde beklenmedik faturalarla karşılaşmamak için cep telefonu tarifenizi değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın