La Sagrada Familia Hakkında Tüm Bilgiler

Bu içerik en son 24.01.2024 22:02 tarihinde güncellenmiştir.

Katalan mimar Antoni Gauidi tarafından tasarlanan La Sagrada Familia, Katalan başkenti Barselona'da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Barselona'nın sembolü olan bu yapı İspanya'nın da en çok ziyaret edilen simge yapıları arasında yer alıyor.

İspanyolca'da uzun adı, Templo Expiatorio de La Sagrada Familia olan yapının adının Türkçe karşılığı olarak Kutsal Aile'nin Keşif Tapınağı diyebiliriz. Yapı aynı zamanda Katolik inancından gelen Kutsal Aile (Hz. İsa, Meryem ve Hz. Yusuf'tan oluşur) kavramını ifade ediyor. La Sagrada Familia Kilisesi bir katedral değil, bir bazilikadır, yani büyük bir kilisedir, Hz. Yusuf (Sant Jozep) adına ithaf edilen gizemli bir yapıdır.

Başlangıçta İsa, Meryem ve Yusuf'a adanmış basit bir Roma Katolik kilisesi olarak tasarlanan kilise, zamanla Katalan Modernizminin mükemmel bir temsiline dönüşmüş. Birçok kişinin bildiğinin aksine inşaatı devam eden La Sagrada Familia, tamamlandığında 170 metre yüksekliğe ulaşacak ve dünyanın en yüksek kilisesi ünvanına sahip olacak.

— Reklam —

Daha önce bahsettiğimiz gibi Antoni Gaudi tarafından tasarlanan bu bazilika, Gaudí'nin doğanın Tanrı'nın eseri olduğuna olan inancını temsil ediyor. Gaudi, bazilika'nın her sütununda ve vitray pencerelerinde yer alan karmaşık geometrik şekiller ve sembollerle Hristiyan temalarını ve İncil alegorilerini harmanlamayı amaçlamış. La Sagrada Familia, henüz tamamlanmamış olmasına ve yaklaşık 140 yıldır inşaat halinde olmasına rağmen, 2019'da 4,7 milyon ziyaretçinin ilgisini çekmiş.

La Sagrada Familia

La Sagrada Familia: Tarihi

Sagrada Familia'nın inşasının fikri, Hristiyanlık için önemli bir kavram olan Kutsal Aile'ye adanmış bir kefaret tapınağı inşa etmek isteyen yerel bir kitapçı olan Josep Maria Bocabella tarafından atıldı. Bocabella başlangıçta mimar Francisco de Paula del Villar'ı projeyle görevlendirdi ve neo-Gotik bir plan üzerinde 1882'de inşaata başlandı.

Ancak Bocabella ile yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle projeyi daha sonra Antoni Gaudi devraldı. Gaudi, o tarihteki mevcut mimari tarzların sınırlarını zorlayan yenilikçi bir tasarım hayal ediyordu.

Gaudi'nin öncelikli hedefi, İsa'nın yaşamının üç aşamasını temsil eden bir kilise yaratmaktı: Doğuş, Tutku ve Zafer. İsa'nın öyküsünü anlatmak ve İncil'deki önemli olayları vurgulamak için mimariye, vitraylara ve tasarım öğelerine organik sembolizmi dahil etmeyi amaçlıyordu. 1891'de İsa'nın Doğuşu (Nativity Facade) cephesinin inşaatı başladığında Gaudi, Sagrada Familia'nın hayatı boyunca tamamlanacağını göremeyeceği iddialı bir proje olduğunu fark etti. Onun ölümünden ve kilisenin ibadethane rolünü kazanmasından sonra projenin durdurulmasından korkan Gaudi, kilisenin orta nefi yerine dış cephesinden başlamaya karar verdi.

O tarihlerde Gaudi aynı zamanda Casa Milà (La Pedrera) üzerinde de çalışıyordu ve 1912'de Casa Milà'nın tamamlanmasının ardından kendisini yalnızca Sagrada Familia'nın inşasına adadı ve 1926'da vefatına kadar bu proje üzerinde çalıştı. Gaudi'nin ölümünün ardından mimarlık görevini Domènec Sugrañes i Gras üstlendi.

İspanya İç Savaşı sırasında (1936-39), bir grup anarşistin ateşe vermesiyle yapı büyük hasar gördü ve Gaudi'nin atölyesinin önemli bir kısmı yok oldu. Neyse ki bazı malzemeleri kurtarılabildi.

1954 yılında inşaat yeniden başladı ve Sagrada Familia o zamandan beri inşaat halinde.

Sagrada Familia: Neden Bitmedi

Sagrada Familia'nın inşaatı çeşitli dönemlerde uzun yıllar boyunca farklı nedenlerden dolayı yarım kaldı.

İlk olarak, karmaşık geometrik şekiller içeren tasarımının zorluğunun, günümüzün modern teknoloji ve yetenekli mimar ve mühendislerine rağmen önemli bir zorluk teşkil ettiğini söylemek gerekiyor.

İkincisi, Sagrada Familia, halk tarafından desteklenen bir proje ve finansman için her zaman özel bağışlara ihtiyaç duyuyordu. Özellikle İspanya İç Savaşı ve sonraki on yıllar boyunca finansman eksikliğinin olduğu dönemler sebebiyle inşaat devam edememişti. Kentin uluslararası itibarını ve ziyaretçi sayısını artıran Barselona'daki 1992 Olimpiyat Oyunlarından sonra inşaat önemli bir ivme kazandı.

Sagrada Familia: Ne Zaman Tamamlanacak

Başlangıçta Sagrada Familia'nın Antoni Gaudi'nin ölümünün yüzüncü yılına denk gelen 2026 yılına kadar tamamlanması bekleniyordu. Ancak Covid-19 nedeniyle yaşanan aksaklıklardan dolayı çalışmalar ertelendi. İnşaat yeniden başladı fakat yeni tamamlanma tarihi henüz açıklanmadı.

Sagrada Familia: Giriş Ücreti

Sagrada Familia ziyareti için bilet fiyatları aşağıdaki gibidir:

  • Yetişkin: 26 € (sesli rehber dahil)
  • Öğrenci ve 30 yaşın altındaki kişiler: 24 €
  • 60 yaşından büyükler: 21 €
  • 11 yaş altı çocuklar: Giriş ücretsizdir
  • Engelli kişiler ve refakatçileri: Giriş ücretsizdir

11 yaşın altında iki çocuk varsa bir yetişkin bileti satın alınması gerekiyor.

Sagrada Familia: Bölümleri

Sagrada Familia birkaç bölümden oluşur;

Bazilika: Sagrada Familia'nın bu ana bölümü Latin haçı şeklinde inşa edilmiş beş neften oluşuyor. Çatı, benzersiz açılı sütunlarla destekleniyor ve benekli ışığın filtrelenmesiyle orman benzeri bir etki yaratıyor.

Gaudi Müzesi: Müze, Antoni Gaudi'nin atölyesinin, onun malzemelerinin ve maketlerinin sergilendiği bir canlandırmasına ev sahipliği yapıyor.

Okul binası: 1909 yılında Gaudi tarafından tasarlanan bu bina, başlangıçta işçilerin çocukları için tasarlanmıştı. Tasarımı Casa Milà'yı anımsatıyor.

Kuleler: Sagrada Familia'nın dış cephesinde, üç cephenin her birinde (Doğuş, Tutku ve Zafer) 12 havariyi temsil eden dört kule bulunmaktadır. Gaudi tarafından tasarlanan Doğuş Cephesi, 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası alanı ilan edildi. Josep Maria Subirachs tarafından tasarlanan Tutku Cephesi, soyut tarzı nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Hala tamamlanmamış olan Görkemli Cephe'nin, tamamlanıp eksik dört kulesiyle süslendiğinde en çarpıcı cephe olması bekleniyor.

Sagrada Familia: Nasıl Gidilir

Sagrada Familia, Barselona'nın Eixample semtinde, 401 Mallorca Caddesi'nde yer almaktadır.

Eğer metro ile ziyaret etmeyi düşünüyorsanız her ikisi de Sagrada Familia istasyonunda duran 2 ve 5 numaralı metro hatlarını kullanabilirsiniz.

Barselona'nın Eski Kent bölgesindeyseniz 30 ila 40 dakikalık bir yürüyüşle Sagrada Familia'ya ulaşabilirsiniz.

Sagrada Familia: Ziyaret Saatleri

Bazilika yılın her günü ziyarete açıktır ancak özel etkinlikler nedeniyle açılış saatleri değişiklik gösterebilmektedir. Haftanın her günü 09:00 - 18:00 arası ziyarete açık olan yapı resmi tatillerde ise 09:00 - 14:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Sagrada Familia'yı tam bir ziyaret genellikle 2 ila 3 saat sürer ve kalabalıklardan kaçınmak için hafta içi sabah erken saatlerde ziyaret etmeniz önerilir.

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın