Konya'nın Meşhur Yemekleri ve Yeme - İçme Mekanları

Bu içerik en son 24.01.2024 22:02 tarihinde güncellenmiştir.

Konya, Türkiye'nin en güzel şehirlerinden birisidir ve özellikle lezzetli yemekleriyle meşhurdur. Konya'da kebaplar, et yemekleri, çorbalar, tatlılar ve daha birçok geleneksel Türk yemeği bulmak mümkündür. Özellikle lavaşın üzerine et ve soğanla yapılan bir tür pide benzeri lezzetli bir yemek olan "etli etmek" Konya'nın meşhur yemekleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca Konya'nın en popüler yemekleri arasında sır dolması, bamya çorbası, ciğerli pide, sac kavurma gibi yemekler yer almaktadır. Tatlı olarak da özellikle Konya'nın meşhur helvası, şekerpare, baklava gibi tatlıları deneyebilirsiniz.

Konya'nın En Meşhur Yemekleri

  1. Etli ekmek
  2. Bamya çorbası
  3. Arabaşı çorbası
  4. Tirit kebabı
  5. Sacarası
  6. Çebiç
  7. Topalak
  8. Su böreği
  9. Fırın kebabı

— Reklam —

Konya'nın  En Meşhur Restoranları

1. Cemo Restaurant

1984 yılında faaliyete başlayan Cemo Restaurant, Konya'nın lezzetli yemeklerini müşterilerine sunan sayılı restoranlardan biri. Burada Konya'nın meşhur etli ekmeği yanı sıra yöresel yemekler de sunuluyor. Bamya çorbası ve sacarası tatlısı ise en çok tercih edilen lezzetler arasında bulunuyor. Cemo Restaurant, hem kaliteli hizmeti hem de nezih ortamıyla dikkat çekiyor ve Konya'da yeme içme deneyiminizi unutulmaz kılıyor.

Adres: Medrese Mahallesi Nalçacı Caddesi Karatay Sitesi No: 2/C Selçuklu, Konya

İletişim: 0 332 235 04 27

2. Hacı Şükrü

Hacı Şükrü, Konya mutfağına adanmış tecrübeli bir işletme ve üç kuşaktır hizmet veren en ünlü kebapçılardan biridir. Sadece belirli saatlerde açık olan Hacı Şükrü'de fırın kebabı yüz yılı aşkın süredir aynı lezzette ve kalitede sunulmaktadır. Bu mekanda sipariş vermek için et gramajına göre ödeme yapmanız gerekiyor. Etiniz taş fırın pideleri üzerinde sunuluyor ve öğleden sonra saat 4'ten sonra kapanıyor.

Adres: Devricedid Mahallesi Cem Sultan Caddesi No: 327/A Selçuklu, Konya

İletişim: 0 332 352 76 23

3. Kuzucu Ali

Konya'ya özgü lezzetleri sunan Kuzucu Ali, asırlardır süregelen Konya yerel mutfağı, Selçuklu saray mutfağı ve Mevlevi dergah mutfağının tadını müşterilerine taşıyor. Taş fırınlarda saatlerce pişirilen fırın kebabı ve tandır, özel olarak imal edildiği için etler lokum gibi oluyor. Kuzucu Ali, 1974 yılından beri kuzu etinin en lezzetli adreslerinden biri olarak hizmet veriyor ve usulüne uygun olarak hazırlanan yemekleriyle müşterilerine enfes bir lezzet şöleni sunuyor.

Adres: Fevziçakmak Mahallesi 10642 Sokak No: 21 Karatay, Konya

İletişim: 0 332 345 0 475

4. Tarihi Tiritçi Mithat

Konya'nın lezzetleri, hepsi belirli bir tarihi zemine dayanarak günümüze kadar ulaşmış durumda. Tirit de bu yemeklerden biri. Konya'da Tarihi Tiritçi Mithat'ı tercih ederek tirit yemenin en doğru adreslerinden birinde bulunabilirsiniz. Etli ekmekten sonra tüketilen tirit, kemik suyu ve et ile hazırlanır ve üzerine kıyılmış bol maydanoz serpilerek servis edilir. Tek porsiyonu bile oldukça doyurucu olan Tiritçi Mithat'a giderken karnınızı aç tutmanızda fayda var.

Adres: Kasap Sinan Mahallesi İstanbul Caddesi Yusufağa Sokak No: 21 Karatay, Konya

İletişim: 0 332 350 72 98

5. Somatçı Fihi Ma Fih Restaurant

Somatçı Fihi Ma Fih Restaurant, Konya mutfağını ve tarihini aynı anda yaşayabileceğiniz otantik bir mekan. Selçuklu Mevlevi mutfağının lezzetlerini de tadabileceğiniz bu restoranda hoş geldiniz ikramları oldukça cömert: Şükür tabağı, sirkencübin, susamlı bulgur aşığı ve gül şerbeti gibi yiyecekler sunuluyor. Selçuklu Dönemi kültürüne uygun olarak hazırlanan yemeklerde domates, biber, salatalık ya da sıvı yağ kullanılmadan, tereyağı ve kuyruk yağı ile pişiriliyor. Somatçı Fihi Ma Fih Restaurant'ta bir yandan tarihin, bir yandan da zengin Konya mutfağının keyfini çıkarabilirsiniz.

Adres: Aziziye Mahallesi Celal Sokak No: 39 Karatay, Konya

İletişim: 0 332 352 42 00

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın