Green Card Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içerik en son 30.06.2024 01:53 tarihinde güncellenmiştir.

Amerika'ya Green Card ile yapılacak bir yolculuk gerçekten heyecan verici bir deneyim olabilir, ancak birçok soru ve belirsizlik de getirebilir. Green Card başvurusu, vize süreci, Amerika'da yaşam maliyetleri ve uyum süreci gibi konular hakkında doğru bilgilere ulaşmak önemlidir.

Bu yazımızda Green Card sahibi olarak Amerika'ya yerleşme sürecini araştırdık ve bilgilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Green Card başvurusu yaparken karşılaşılan zorluklar, vize görüşmesi öncesindeki hazırlıklar, Amerika'da iş bulma ve yerleşme süreci gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık.

Herkesin Green Card başvuru süreci ve Amerika'ya yerleşme deneyimi farklı olabilir ancak bu yazıda en yaygın soruları yanıtlamaya çalıştık. Eğer daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Umarız bu yazı, Amerika'ya daimi göçmenlik konusunda size rehberlik eder ve tüm sorularınıza cevap bulmanıza yardımcı olur.

Green Card

Green Card: Nedir

Green Card, (resmi adıyla Permanent Resident Card yani Daimi Oturma İzni) bir kişinin göçmenlik durumunu gösteren resmi bir belgedir. ABD vatandaşı olmayanlara, onların eşlerine ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarına verilen bu belge, bu kişilerin hayatlarının geri kalanında Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamalarına ve çalışmalarına izin verir.

ABD vatandaşı olmak isteyen bir Green Card sahibi, kendi ülkesinin vatandaşlığını kaybetmeden yasal olarak kalıcı oturma izni aldıktan 3 veya 5 yıl sonra (green card statüsüne göre) ABD vatandaşı olabilir.

Green Card: Avantajları

Green Card sahibi olmanın birçok avantajı bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Green Card sahibi olduğunuzda Türk vatandaşlığınız devam eder. Bununla beraber, Amerikan vatandaşlık haklarının bir çoğuna da sahip olursunuz. (yalnızca oy kullanamazsınız, mahkemede jüri üyeliği yapamazsınız ve ABD pasaportu sahibi olamazsınız)
 • Green Card size devlette veya özel sektörde istediğiniz yerde çalışma ve istediğiniz kadar oturma izni hakkı verir.
 • Green Card size Amerika Birleşik Devletleri'nde kalıcı oturma izni verir ve bu da istediğiniz ülkeye vize sorunu yaşamadan seyahat etmenizi kolaylaştırır.
 • Green Card sahipleri kendi şirketlerini kurma hakkına sahiptir.
 • Green Card eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin bunu yapabilmeleri için birçok kolaylık sağlar. Devlet ve özel okullardan burs alabilirler veya bu okullarda indirimli olarak eğitim görme fırsatı elde edebilirler.

— Reklam —

Green Card: Başvuru Şartları

ABD, son beş yılda 50 binden az kişinin göç ettiği ülkelerden gelen kişilere Green Card çekilişine katılma hakkı sunuyor. Green Card çekilişinin amacı, ABD'ye dünyanın farklı yerlerinden gelen insan sayısını artırmak ve farklı kültürleri Amerikan toplumuna karıştırmaktır.

Başvuru için aşağıdaki şartları karşılamalısınız;

 • Lise ve üzeri okul mezunu olmak veya önümüzdeki yıl içerisinde lise mezunu olabilecek durumda olmak
 • Son beş yılda iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak

Eğer bu şartları karşılıyorsanız çekilişe katılmak için başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Başvuru için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz;

https://dvprogram.state.gov

Green Card: Başvuru Ücreti

Green Card, başvuru süreci ücretsizdir. Green Card başvuruları için online ortamda başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

Green Card: Başvuru Tarihleri

Green Card başvuruları her yıl Ekim ayının ilk haftası ile Kasım ayının ilk haftası arasında kabul edilmektedir. Ertesi yılın Mayıs ayında çekiliş yapılır ve sonuçlar açıklanır.

2023 yılı için green card başvuruları (DV 2025) "4 Ekim - 7 Kasım" tarihleri arasında alınacak.

Bizim önerimiz her ihtimali gözönünde bulundurun ve web sitesinde oluşabilecek yoğunluğu düşünerek başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapın.

Green Card: Fotoğraf Nasıl Olmalıdır

Greed Card başvurularında en çok yanlış yapılan konulardan birisi de fotoğraf konusu. Birçok kişi bu konu hakkında sorular soruyor. Başvuruda kullanılacak fotoğrafın kriterleri aşağıdaki gibi olmalıdır;

 • Yüz, fotoğrafın yaklaşık yüzde 50'sini oluşturmalıdır.
 • Fotoğraftaki arka fon beyaz renkte olmalıdır. Desenli veya koyu arka plana sahip resimler kabul edilmez.
 • Fotoğraf başvuru sahibini açıkça göstermelidir.
 • Fotoğrafta gözlük takılmamalıdır.
 • Fotoğrafta şapka veya başka aksesuarlar takılmamalıdır. Üniforma ya da başvuru sahibinin saçını veya başka özelliklerini kapayacak eşarp, baş örtüsü giyilmemelidir. Başvuru sahibi başörtüsü takıyorsa, fotoğrafta hem kulakları hem de alnı açıkça görülebilmelidir.

Örnek doğru ve yanlış fotoğraflara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/photos/photo-examples.html

Green Card: Çekiliş Nasıl Yapılıyor

Çekiliş bilgisayar ortamında rastgele yapılıyor.

Çekiliş esnasında kimseye bir ayrıcalık tanınmıyor, bu yüzden aynı ülkeden çekilişe katılan herkesin şansları aynıdır.

Green Card: Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir

Green Card çekilişi yalnızca Amerikan Göçmenlik Bürosu tarafından yürütülür ve sonuçlar ABD büyükelçilikleri ve konsoloslukları dahil olmak üzere başka hiçbir kurum tarafından açıklanmaz.

Başvurunuzun sonucunu öğrenmek için, onay numaranızı kullanarak ABD Göçmenlik Bürosu web sitesini kontrol etmelisiniz.

Başvuru sonucunuzu aşağıdaki linke tıklayıp sorgulayabilirsiniz;

https://dvprogram.state.gov/ESC/Default.aspx

Bu içeriği paylaş