Yüzölçümüne Göre Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Bu içerik en son 29.01.2024 23:48 tarihinde güncellenmiştir.

Dünya, 510,072,000 km2'lik bir alanı kapsayan toplam 208 ülkeden oluşmaktadır. Bu ülkeler; Asya, Avrupa, Afrika, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Avustralya kıtalarında bulunmaktadır. Antarktika kıtasında hiçbir ülke yerleşimi bulunmamaktadır. Size dünyadaki 208 ülkenin en küçük yüzölçümüne sahip olanları listeledik.

Dünyanın En Küçük Ülkeleri Listesi

Vatikan

Vatikan

Vatikan Şehri, 0.44 km2'lik bir alanı ile dünyanın en küçük ülkesidir. Vatikan'ın nüfusu yaklaşık olarak 1,000 kişidir ve çoğunluğu burada çalışmak için göç eder. Alan bakımından dünyanın en küçük ülkesi olmasına rağmen, Sistine Şapeli, Vatikan Müzesi ve Aziz Petrus Bazilikası gibi birçok önemli cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Vatikan, Papa tarafından yönetilen, İtalya sınırları içinde bulunan bağımsız bir ülkedir. Resmi dilleri İtalyanca ve Latince'dir.

— Reklam —

Monako

Monako

Monako, 2.02 km2'lik bir alanı ile dünyanın ikinci en küçük ülkesidir. Yaklaşık olarak 40,000 nüfusuyla Monako çok küçük bir ülke olsa da birçok plaja ve tatil köyüne ev sahipliği yapmaktadır. 2.02 km2'lik bir yüzey alanına sahip olan bu ülkede birçok milyoner ve milyarder bulunmaktadır. Monako, Avrupa'da yaşam standartlarının en yüksek olduğu yerlerden biridir. Monako Katedrali, Prens Sarayı, Monte-Carlo Kumarhanesi ve Opera Evi ülkenin en ünlü yerlerindendir. Ülkenin resmi dilleri Fransızca ve İngilizcedir.

Nauru

Nauru

Nauru, 20.98 km2'lik bir alanı ile dünyanın üçüncü en küçük ülkesidir. Aynı zamanda dünyanın en küçük ada ülkesidir ve yaklaşık olarak 11,000 nüfusa sahiptir. Ülkenin resmi dilleri Nauruca ve İngilizce'dir. Uzak ve sakin bir tatil planlayanlar için Nauru düşünülebilecek bir ülkedir. Nauru, Avustralya kıtasında bir ada ülkesi olduğu için en iyi deniz manzaralarını, dalış ve şnorkelle dalış deneyimlerini bulabilirsiniz.

Tuvalu

Tuvalu

Tuvalu, 26 km2'lik bir alanı ile dünyanın dördüncü en küçük ülkesidir. Avustralya ve Hawaii arasında bulunan bu ada ülkesinin nüfusu yaklaşık olarak 12,000'dir. Ülkenin resmi dilleri Tuvalca ve İngilizce'dir. Tuvalu'da ziyaret edilecek en iyi yerlerden bazıları, Filateli Bürosu ve Maneaba'dır. Ayrıca muhteşem plajlarında dalış ve şnorkelle dalış yapmak en iyi aktiviteler arasındadır.

San Marino

San Marino

San Marino, 61.2 km2'lik bir alanı ile dünyanın beşinci en küçük ülkesidir. Avrupa kıtasında bulunan San Marino'nun nüfusu yaklaşık olarak 34,000'dir. Ülkenin resmi dili İtalyancadır. San Marino'nun taş sokakları ve eski kaleleri ile dolu olduğu ve gezilmesi gereken yerler arasında Palazzo Pubblico ve Mone Titano bulunmaktadır.

Liechtenstein

Liechtenstein

Liechtenstein, 160 km2'lik bir alanı ile dünyanın altıncı en küçük ülkesidir. Avrupa kıtasında İsviçre ve Avusturya ile komşu olan Liechtenstein, yaklaşık olarak 38,000 nüfusa sahiptir. Ülkenin resmi dili Almancadır. Konumu nedeniyle yaz aylarında dağ yürüyüşleri ve treking, kış aylarında ise kayak ve snowboard aktiviteleri popülerdir.

Marshall Adaları

Marshall Adaları

Marshall Adaları, 181 km2'lik bir alanı ile dünyanın yedinci en küçük ülkesidir. Avustralya kıtasında bulunan Marshall Adaları'nın nüfusu yaklaşık olarak 59,000'dir. Dünyanın en az ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Marshall Adaları'nın resmi dilleri Marshallese ve İngilizce'dir. Dünyanın en iyi deniz yaşamına sahip ülkesi olan Marshall Adaları, 800'den fazla balık türüne ve 160 koralla kaplıdır.

Saint Kitts ve Nevis

Saint Kitts ve Nevis

Saint Kitts ve Nevis, 261 km2'lik bir alanı ile dünyanın sekizinci en küçük ülkesidir. Kuzey Amerika kıtasında bulunan Saint Kitts ve Nevis'in nüfusu yaklaşık olarak 54,000'dir. Ülkenin başkenti Baseterre'dir ve resmi dili İngilizcedir. Sessiz ve huzurlu bir ülke olan Saint Kitts ve Nevis'e ülkemizden ulaşım biraz zor ve maliyetli bir durumdur.

Maldivler

Maldivler

Maldivler, 297.8 km2'lik bir alanı ile dünyanın dokuzuncu en küçük ülkesidir. Asya kıtasında bulunan Maldivler'in nüfusu yaklaşık olarak 544,000'dir. Ülkenin başkenti Male'dir ve resmi dili Maldivce'dir. Maldivler, en iyi balayı destinasyonlarından biri olup, aile ve arkadaşlarla harika tatiller sunan etkileyici bir ülkedir. Maldivler'de ziyaret edilebilecek en iyi yerler arasında Male Adası, Baros Adası ve Maafushi Adası bulunmaktadır.

Malta

Malta

Malta, 316 km2'lik bir alanı ile dünyanın onuncu en küçük ülkesidir. Avrupa kıtasında bulunan Malta'nın nüfusu yaklaşık olarak 517,000'dir. Ülkenin başkenti Valletta'dır ve resmi dilleri Maltaca ve İngilizce'dir. Malta, büyüleyici plajlara ve harika gece hayatına ev sahipliği yapan bir ada ülkesidir. Malta'da gezilecek önemli yerler arasında Valletta, Mdina, Gozo, megalitik tapınaklar ve The Blue Lagoon bulunmaktadır.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Dünyanın Nüfusu En Kalabalık Şehirleri

Bu içeriği paylaş

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu sen yapmak ister misin?

Yorum Yazın